Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители

Спешна помощ за будители или духовното ДНК

За хладнокръвието и спокойствието, когато трябва да спасиш живот

Д-р Дарко Манчевски и м.с. Ива Кацарова
Снимка: Мария Мира Христова

Екипите от Спешна помощ дават най-доброто от себе си според предоставените им възможности. Тези хора са истински спасители, но те остават невидими. Те нямат имена и лица, защото те са в линейката и в спешното отделение. 

В "Нашият ден“ реанимационният екип от Спешна помощ в София – д-р Дарко Манчевски и медицинската сестра Ива Кацарова – споделят доколко усещат в отговорното и трудно ежедневие онази особена духовна връзка с някаква висша сила. В същото време необходимостта да вярваш изцяло на собствените качества, да бъдеш винаги силен и наясно с това, което извършваш за помощ и спасяване на човешки живот.

"Това да бъдеш лекар в Спешна помощ е призвание и аз го чувствам като нещо много велико“, твърди д-р Дарко Манчевски. Почти няма лекар, който работи в Спешна помощ, който да не обича работата си, защото чрез нея се чувства пълноценен.

"Преди две години и половина по Божията воля ние се събрахме в един екип на Спешна помощ. Това означава, че всички тежки случаи, животозастрашаващи състояния, катастрофи, височинни травми, инфаркти, ние, като екип, трябва са дадем всичко от себе си, за да спасим нечий човешки живот“, казва Ива Кацарова, медицинска сестра в Спешна помощ. А д-р Манчевски допълва, че "ако не си добър човек, не можеш да бъдеш добър професионалист“.

Свободното време не е от нещата, които работещите в Спешна помощ имат в изобилие. Когато не работят и двамата "непознати будители“ се занимават с разнообразни дейности, които спомагат за намаляване на стреса от ежедневието, като каране на ски, време със семейството, музика, планински туризъм.

"В процеса на самата работа е напрегнато, защото работиш с човешки живот. По-голяма отговорност от това няма. Изключително важно е да се запази спокойствие от наша страна и в най-критичния момент ние трябва да бъдем спокойни и уверени в себе си, че ще се справим. И когато тръгваме с линейката, винаги се прекръстваме и казваме "С Бога напред“. Ние вярваме, че ще имаме помощ и от друго място“, казва м.с. Ива Кацарова.

За македонската нишка и пътят до София 

Той е роден в  източната част на Република Северна Македония в село Панчарево. Селото бавно се обезлюдява, а селското училище има 105-годишна история и по стечение на обстоятелствата от 1 до 7 клас учи сам, като сменя седем преподаватели. Самият д-р Манчевски твърди, че "това беше като частно училище и може би това е да получа този замах в живота“.

"Аз съм вторият лекар в семейството. Имам един дядо, който е първият доктор Манчевски. Той е един от най-успешните педиатри в Северна Македония. Но от малък осъзнах, че искам да се занимавам с това. Много исках да уча биология, математика и физика. От дете искам да съм лекар. Идването тук не беше лесно“, посочва д-р Манчевски.

Дипломиран агроинженер или медицинска сестра

В продължение на 28 години Ива Кацарова е част от Спешна помощ и за нея това е начин на живот. Баща ѝ е един най-добрите детски ортопеди д-р Христо Кацаров. Родът им е от Етрополе. Бурните политически събития от началото на 90-те години я връщат към професията на медицинската сестра в Спешна помощ.

"Представях си да стана лекар. Понякога животът те тласка в друга посока и така стана, че завърших медицинския колеж "Йорданка Филаретова“ като медицинска сестра. След което по някакви неведоми пътища се озовах в Пловдив и завърших агроинженерство и съм дипломиран агроинженер“, казва Ива Кацарова.

Екипът

Няма как в екипната работа да не се сближиш с човека до себе си. Създава се една духовна връзка или т.нар. "духовно ДНК“. "Човек, ако няма вяра, не може да постигне нищо. Духовното здраве е много важно, както и физическото“, твърди д-р Манчевски.

 Какво още разказаха д-р Дарко Манчевски и м.с. Ива Кацарова, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10