Екипите от Спешна помощ дават най-доброто от себе си според предоставените им възможности. Тези хора са истински спасители, но те остават невидими. Те нямат имена и лица, защото те са в линейката и в спешното отделение.
В "Нашият ден“ реанимационният екип от Спешна помощ в София – д-р Дарко Манчевски и медицинската сестра Ива Кацарова – споделят доколко усещат в отговорното и трудно ежедневие онази особена духовна връзка с някаква висша сила. В същото време необходимостта да вярваш изцяло на собствените качества, да бъдеш винаги силен и наясно с това, което извършваш за помощ и спасяване на човешки живот.
"Това да бъдеш лекар в Спешна помощ е призвание и аз го чувствам като нещо много велико“, твърди д-р Дарко Манчевски. Почти няма лекар, който работи в Спешна помощ, който да не обича работата си, защото чрез нея се чувства пълноценен.
"Преди две години и половина по Божията воля ние се събрахме в един екип на Спешна помощ. Това означава, че всички тежки случаи, животозастрашаващи състояния, катастрофи, височинни травми, инфаркти, ние, като екип, трябва са дадем всичко от себе си, за да спасим нечий човешки живот“, казва Ива Кацарова, медицинска сестра в Спешна помощ. А д-р Манчевски допълва, че "ако не си добър човек, не можеш да бъдеш добър професионалист“.
Свободното време не е от нещата, които работещите в Спешна помощ имат в изобилие. Когато не работят и двамата "непознати будители“ се занимават с разнообразни дейности, които спомагат за намаляване на стреса от ежедневието, като каране на ски, време със семейството, музика, планински туризъм.
"В процеса на самата работа е напрегнато, защото работиш с човешки живот. По-голяма отговорност от това няма. Изключително важно е да се запази спокойствие от наша страна и в най-критичния момент ние трябва да бъдем спокойни и уверени в себе си, че ще се справим. И когато тръгваме с линейката, винаги се прекръстваме и казваме "С Бога напред“. Ние вярваме, че ще имаме помощ и от друго място“, казва м.с. Ива Кацарова.
За македонската нишка и пътят до София
Той е роден в източната част на Република Северна Македония в село Панчарево. Селото бавно се обезлюдява, а селското училище има 105-годишна история и по стечение на обстоятелствата от 1 до 7 клас учи сам, като сменя седем преподаватели. Самият д-р Манчевски твърди, че "това беше като частно училище и може би това е да получа този замах в живота“.
"Аз съм вторият лекар в семейството. Имам един дядо, който е първият доктор Манчевски. Той е един от най-успешните педиатри в Северна Македония. Но от малък осъзнах, че искам да се занимавам с това. Много исках да уча биология, математика и физика. От дете искам да съм лекар. Идването тук не беше лесно“, посочва д-р Манчевски.
Дипломиран агроинженер или медицинска сестра
В продължение на 28 години Ива Кацарова е част от Спешна помощ и за нея това е начин на живот. Баща ѝ е един най-добрите детски ортопеди д-р Христо Кацаров. Родът им е от Етрополе. Бурните политически събития от началото на 90-те години я връщат към професията на медицинската сестра в Спешна помощ.
"Представях си да стана лекар. Понякога животът те тласка в друга посока и така стана, че завърших медицинския колеж "Йорданка Филаретова“ като медицинска сестра. След което по някакви неведоми пътища се озовах в Пловдив и завърших агроинженерство и съм дипломиран агроинженер“, казва Ива Кацарова.
Екипът
Няма как в екипната работа да не се сближиш с човека до себе си. Създава се една духовна връзка или т.нар. "духовно ДНК“. "Човек, ако няма вяра, не може да постигне нищо. Духовното здраве е много важно, както и физическото“, твърди д-р Манчевски.
За най-малките членове на семейството Бъдни вечер и Коледа са един миг от приказка, в която семейството им е героят, а домът – най-уютното място на света. Може би нетърпеливо броят постните ястия на масата или се опитват да отгатнат какво точно символизират. Някои се скриват под масата, за да чуят шепота на желанията си, докато други очакват..
Тази вечер всяка запалена свещ разказва история, всяка песен сближава, а всяка звезда на небето носи обещание за топлина, обич и надежда. Бъдни вечер е смях около масата, глътка топъл шоколад, прегръдка, която не казва нищо, но значи всичко. Бъдни вечер е онова тихо чудо, което събира семейството заедно. Времето, когато домът блести не само от..
Защо най-големият подарък на Коледа е това да бъдеш добър – разказва в "Нашият ден" Магдалена Йоцова от гр. Септември, която дарява надежда и топлина на нуждаещите се. Инициативата "Бъди човек" стартира преди около 10 години и обединява все повече съмишленици. Става дума за благотворителна кампания, в която самотните и бедни семейства,..
Традиционно Виена привлича за декемврийските празници и посрещането на новата година стотици хиляди туристи от цял свят. Изборът на австрийската столица не е случаен, а изпълнен с достатъчно традиции и най-вече – съхранението им, което създава и магичния виенски празничен дух. Тръгваме по маршрута на коледните базари и големите тълпи, по..
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg