Чанаккале – градът, разположен на азиатския бряг на протока Дарданели, свързващ Мраморно и Бяло море, в най-тясната му част, винаги е бил в сянката на Троя. Защото, когато става въпрос за полуостров Троада, обикновено се говори за най-известния античен град в района, за културните пластове на Троя, за златното съкровище и за разкопките, които продължават и досега там. Чанаккале обаче е град, който бързо се развива и много бързо се променя. Илхан Варлък, гид от Чанаккале и част от фестивала "Културният път на Троя", разказва кога започва тази промяна и защо градът се подмладява, след като само преди трийсетина години населението на Чанаккале е било на почетната възраст 60+ години, а сега профилът на жителите му е 18+, като повече от 30% от хората, които живеят тук, са студенти.
"Чанаккале не е индустриална зона, не е индустриален град, нито пък има много фабрики. Нека погледнем какво има наоколо и какви са другите градове, разположени наблизо – тук е Истанбул с неговите 20 млн. жители и високо индустриална и бизнес зона, и на изток – Бурса, административен център на този район, на юг – Измир, също център на голям регион. Сред тези големи градове Чанаккале с неговото население около 200 хиляди души, и без нито една фабрика, с изключение на единственото предприятие за производство на риба тон в центъра, единственото, с което може да привлече светлините на прожектора към себе си, е земеделието. И днес прасковите и доматите, произведени в района, са емблема на града. Но ако оставим настрана земеделието, това, което подпомага развитието на града, е военната зона в района, наричаме го 116-ия жандармерски полк. В Турция военната служба е задължителна и всички мъжа на 20 години е задължително да отбият военната си служба", казва Илхан Варлък.
Това, което обаче променя облика на града, са студентите. През 1992 г. в Чанаккале се открива университет и тук идват хиляди млади 18-годишни студенти, които променят изцяло профила на града. Всъщност университетът е само един, но в него се изучават включително медицина, теология и изящни изкуства.
"Днес, не на последно място – приходите за града идват и от туризма, който постепенно се разраства от 2000 година насам", казва Илхан Варлък. "А ако говорим за туризъм, мога веднага да изброя шест дестинации, които бързо ми идват наум – остров Гьокчеада със старото име Имрос, остров Бозджаада със старото име Тенедос, бойните полета на Галиполи, древния град Троя и Асос, а също така и планината Ида или Каз даги. Това са шест дестинации около Чанаккале, които са предпоставка за развитие на туризма", казва Илхан.
В района на Чанаккале могат да бъдат посетени още крепостта Килитбахир, редутът Намазгях, Джонкбайъръ, мемориалът на 57-ми Пехотен полк, крепостта Седдюлбахир, Мемориалът на загиналите в Чанаккале. А всяка година на 25-ти април на полуостров Галиполи се организира и паметна церемония за загиналите през периода 1915-1916 г. войници от Австралийско-новозеландския корпус. Само на половин час от града се намира и древната Троя, а както се шегуват тук екскурзоводите – още от времето на Троянската война, малко неща са се променили тук, защото тези земи винаги са били било място на среща между Изтока и Запада.
През есента пък в Чанаккале тук се организира и фестивалът Troy Culture Road в рамките на проекта "Културен път" на Министерството на културата и туризма на Турция, който включва множество културни събития – концерти на открито, изложби и различни акции в града и околностите.
Чуйте интервюто с Илхан Варлък за Чанаккале и културните маршрути около Троя.
Снимки: Оля Стоянова
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg