Ако трябва да опишем кратко книгата "Непознатата Вселена: В търсене на отговори на най-големите космически загадки" на д-р Владимир Божилов, можем да заемем заглавието "Астрофизика за заети хора" на неговия колега Нийл Деграс Тайсън.
Сами ли сме във Вселената? Какво е имало преди Големия взрив и ще открием ли скоро живот в Космоса – това са част от въпросите, които д-р Божилов разглежда по увлекателен и достъпен за всеки начин.
Д-р Божилов, един от най-вдъхновените ни и вдъхновяващи комуникатори на науката, разказва за произхода на Вселената, тъмното вещество и тъмната енергия, квазарите, суперновите и черните дупки, но не само. Той разкрива как работи научният метод и как всяко пътуване, което започва с най-важния въпрос "Защо", намира своите отговори.
Въоръжени с метода "вярвай, но проверявай" можем да обогатим знанията и представите си за света, независимо с какво се занимаваме или искаме да се занимаваме.
"Понякога една книга, попаднала в нечии ръце в точния момент, може да промени света", казва и вярва д-р Божилов, с което ни припомня колко важно остава четенето в дигиталния свят, все по-често настроен на дължината на 3-минутен клип.
Премиерата на книгата е на 27 октомври, четвъртък в клуб "Терминал 1". Събитието е със свободен вход, но организаторите от "Рацио" препоръчват да дойдете скоро след отваряне на вратите на залата в 19 часа, защото местата са ограничени.
Доц. д-р Владимир Божилов е преподавател в катедра "Астрономия" към Физическия факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и комуникатор на науката. Носител е на докторска степен по астрофизика и астрономия, като основните му научни интереси са към изучаването на активните галактични ядра, космологията, екзопланетите и търсенето на живот извън Земята.
Освен учен и преподавател, д-р Божилов е активен популяризатор на науката. Носител е на второ място в конкурса за комуникация на наука "Лаборатория за слава FameLab" 2010 и първа награда в международното му издание "Hall of FameLab" 2014 в Лондон, Великобритания. Чест гост е в радио и телевизионни предавания и на различни събития за комуникация на науката, където разказва на достъпен език за най-новите открития от областта на Космоса. Лектор и научен експерт в Детски научен център "Музейко" от основаването му през 2015 г. до сега. В периода 2012-2018 г. е бил научен редактор, а след това и главен редактор на сп. ВВС Знание.
Снимки: БГНЕС, "Рацио"
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg