Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историческа работилница събира факти за жк "Люлин" в София

Снимка: БГНЕС

"Като човек роден и израснал в квартал "Люлин", съм забелязал, че мнението на повечето софиянци, а пък и не само, е основно негативно с необходимата доза хумор – казва Виктор Топалов, историк любител и юрист по образование, създател на инициативата "Бохемска София". Въпреки това, реших да погледна на моя квартал и откъм историческа гледна точка. 

Самият аз се интересувам от историята на София, професионално се занимавам с темата. Реших да прехвърля това, което вече бях започнал, и да се събера с други хора, които мислят като мен. Буквално преди няколко седмици, след като осъзнахме, че "Люлин" навършва 50 години, решихме културната карта, която сме създали, да прерасне в историческа работилница и в нея да се събира информация за района. 

Идеята е да се събират материали, предмети, снимки, документи, истории от миналото на квартала и така да се създаде чувство за някаква обединеност на жителите му. Нека разберат на какво място живеят, как е изграден този квартал, хората правят квартала в крайна сметка. Все още не сме успели да установим кой е най-старият блок в квартала и всеки ден спорим по този въпрос в нашата фейсбук група.

"Люлин" някак надраства това, за което е бил създаден. В момента може би в него живеят двойно повече хора, отколкото е бройката, за която е бил построен. Интересно е, че е замислен като огромен и самодостатъчен, но има нещо голямо, което липсва, и това е културата. Културните забележителности, обекти, събития. Били са предвиждани сгради за кинотеатри, за читалища, но с годините те са отстъпили назад."

Още за историята и настоящите културни забележителности на жк "Люлин" чуйте от Виктор Топалов в "Какво се случва".

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Николов (в ляво)

Димитър Николов: Община Бургас се управлява с любов, екип и доверие

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" в Бургас гостува кметът на града Димитър Николов. Той споделя за предизвикателствата и приоритетите в управлението на Общината и подчертава значението на усилията и сътрудничеството в постигането на успехи. "Такава община се управлява с любов, с екип и с доверие, с много усилия, със скъсани нерви и много..

обновено на 06.06.24 в 10:55

Защо профилактичните прегледи са важни и за пасивните пушачи?

Предварителни данни от онлайн анкета на Медицински университет – Пловдив и Фондация "Грижа за здравето" показват, че два процента от децата на възраст между 6 и 9 години пушат традиционни цигари, а три процента използват електронни цигари. Резултатите бяха представени на пресконференция на 31 май, Световния ден за борба с тютюнопушенето. Според д-р..

обновено на 05.06.24 в 13:56
Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари с водещия на

Творческа хармония: Семейство художници от Бургас и тяхното изкуство на мечтите

В изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от Бургас семейство художници, които творят заедно и носят със себе си силата на изкуството и въображението, споделят своите мисли и чувства за творчеството, морето и живота. Елисавета Ангелова и Николай Ангелов – Гари разказват за своето вдъхновение и как създават своя фантастичен и чувствен свят на..

обновено на 05.06.24 в 11:17
Д-р Мими Виткова

Д-р Мими Виткова: За дефицитите и нуждите на българското здравеопазване

Кога ще бъде подписан нов колективен (КТД) в сферата на здравеопазването и какви реформи са необходими, за да заработи българската здравна система в полза на пациентите?  В "Lege Artis" гостува д-р Мими Виткова – бивш министър на здравеопазването (1995-1997), за да изкаже своето експертно мнение, относно дефицитите и проблемите в структурата на..

публикувано на 05.06.24 в 11:10