Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За кръпките и Статуята на свободата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако използваме теорията на огледалото за решаване на това уравнение, избираме, че получаваш като свойство признаците на това, в което се оглеждаш. Дали тъгата в очите на българина е свързана и с кръпките в околния пейзаж? Всъщност, има ли ги?

Майките с колички все така мъжки и стоически се борят за преодоляване на кръпки, дупки, опасни струпвания и недомислена инфраструктура, за да довършат дневната разхода, а децата в тези превозни средства се усмихват и гукат. Кога ли ще видят кръпките и с какво ще заменят усмивката?!

И след теорията на огледалото прилагаме теорията на свободата – свободният не се оглежда в кръпки, а в себе си. И някак не остарява тъжно. Изобщо не остарява, ако погледнем към Статуята на Свободата.

През 1878 главата ѝ е един от експонатите на Световното изложение в Париж. По-късно във времето 350 отделни части на огромната скулптура са натоварени в 214 сандъка и при крайно опасно плаване прекосяват Атлантическия океан. 

След пристигането ѝ на американска земя я сглобяват четири месеца. Официално издига глава на днешния ден през 1886 година.

Какво е видяла и какво предстои да види? Не само тя, а и всичките ѝ световни посестрими. Днес и утре отговор дават само свободните. Останалите се надяват да кърпят истината.

Репортаж от столичните улици  – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45