Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опит за опитомяване на дивото

Започваме да отстояваме правата си – лично и колективно. Започваме да се обединяваме около общонационални каузи. Започваме освен за частното, да ни пука и за общото.

Започваме, започваме, започваме...

Това казват семейство Мила и Милен Димови. Отстрани биха изглеждали като неразумни ентусиасти, ангажирани с безброй идеи, каузи, ежедневни активности. Заедно започват всичко. Преди няколко години купуват къща в Габровския Балкан и тогава като че ли започва голямото им приключение по опознаване на селото от първа линия. Не че дотогава не са били на село. Милен признава, че детството му е свързано със селото, разбира живота на село, умее го. Мила, напротив, е градски човек, дори и очарована от романтиката на тихото село, тя не може напълно да си представи живота без динамиката на града.

Сега и двамата са различни. Променил ги е опитът да "опитомят" дивото, да се докоснат до сърцевината на един различен свят, да го разберат, да го заживяват и най-хубавото – да се опитат да му помогнат да оцелее в променените времена.

Днес се вълнуват се от възможността за създаване общност, как да живеем заедно и да развиваме идеите си в колективно благоразположена среда. Създават сдружение на село, опитват се да разпространяват идеите си за общностно развитие, настояват всички да бъдем активни граждани и да се грижим правата ни да бъдат защитени и „системата“ да функционира в наша полза. В селото най-вероятно ще продължат да бъдат „странни“ птици, пришълци, но промяната вече е неизбежна. Не необходима, а неизбежна. 

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимка – Уикипедия
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29