Отиде си и октомври от тази година. Вече гледаме към края ѝ, макар да остават още два месеца. И като че ли забравихме бедствието, сполетяло трите села около Карлово. Животът в Каравелово, Богдан и Слатина бавно и постепенно се нормализира, но на прага на зимата още изпитания чакат пострадалите тук. Някои се питат ще им стигнат ли средствата за ремонт на къщите, а други се готвят да зимуват във фургони.
Екипът нa "Познати и непознати" посети и трите села и срещна различни хора. Първото село в което се спря беше Каравелово. То е скътано в северните склонове на Средна гора. Голямо и хубаво село е било. И пак ще стане някой ден, вярва екипът ни, защото видя как се трудят хората, за да нормализират живота си. Днес улиците са почистени така че по тях може да се минава и с автомобил; огромните камари пръст, пясък и стари дървета довлачени от пороя се извозват, но техниката не е достатъчна. Хората възстановяват къщите си и работа кипи навсякъде. Трудно се диша, обаче. Прахът от наносите е покрил всичко и реколтата дори в незасегнатите части на селото не става за нищо. Но хората не остават тези изпитания да ги сломят, а гледат напред. Посрещат журналистите с известно недоверие – заради глупостите изписани от жълтите медии. Така ни посрещнаха и нас в двора на кметството. Първоначалната им хладина и резервираност бързо се стопиха когато при нас слезе кметът на селото Славка Чолакова. Чуйте как потръгна срещата ни.
Двете ромски къщи се оказват най-близо до реката и са сред най-пострадалите.
От побелелия от прах покрив на първата къща при нас слезе млад мъж и набързо изтри праха от лицето си. После набързо поотупа доколкото можа побелялото си работно облекло и се представи.
Докато разговарях с Марин и се чудех на завидния му оптимизъм, че доброто непременно ще дойде, към нас се присъедини и съседът, на когото стихията е отнесла всичко от първия етаж на солидната му къща.
Заразителна е ведрата вяра на каравеловци, че всичко ще се оправи. А че дори и акордеон нов, макар и на старо купен, ще се намери. Същата вяра споделя и кметът Славка Червенкова. А вярата ѝ се крепи не само на вярата в доброто у хората – и местни, и доброволци, в но и в това, което вече е било.
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg