Преди дни в Европейския парламент в Брюксел се проведе заключителна конференция по проекта "LIGHT", който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на предотвратяване на изпирането на пари в борбата с финансиране на тероризма и осветляването на тъмните ъгли. БНР е единствената наша медия, която беше поканена на събитието.
Какви са резултатите от проекта "LIGHT"? Какви са предизвикателствата пред хората със свободни професии – адвокати, нотариуси – във връзка с предотвратяване прането на пари и борбата с финансирането на тероризма? Какви ще бъдат последиците за България от факта, че нашата страна не е имплементирала Директива 6 на Европейския парламент? (срокът е бил 3 декември 2020) Как се осъществява контролът върху свободните професии? Къде е границата между законодателното задължение за докладване на професионална тайна и задължението за докладване на съмнителни сделки? Какъв е принципът на пропорционалност при спазване на етиката и спазването на адвокатската тайна и обществения интерес?
Гаетано Стелла, президент на Италианската конфедерация на свободните професии – професионалисти от 4 сфери, президент на Eвропейския съвет на свободните професии, национален съветник в Съвета по трудово право в Италия:
"Ролята на свободните професии в борбата с прането на пари е важна и много деликатна. Това е една битка, която ще продължи още дълго, няма край. Най-важното е да има много ясни правила на европейско ниво, защото често нормите не вървят в една посока и това затруднява работата. Трябва да има едно повишено съзнание и компетентности на всички професионалисти. Това беше и ролята на нашия проект."
Чуйте пълното интервю с Гаетано Стелла от звуковия файл.
Енрико Теца, консултант на Италианската конфедерация на свободните професии и съветник в ООН, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:
"Проектът е много важен, защото успяхме да обединим адвокати и нотариуси. След това открихме много добри и интересни практики в България и другите държави по проекта. Също е много важна размяната на информация не само между професионалистите, но и между тях и институциите."
Енрико Теца разказа за сътрудничеството си с Асоциацията за жените-адвокати. Той изказа своята благодарност в два аспекта – по тношение на човешките права, както и за погледа към равнопоставеността на половете в професията. Той коментира и закъснение на България да имплементира Директива 6 на Европейския парламент.
Чуйте пълното интервю с Енрико Теца в звуковия файл.
Теодорос Котрубас, генерален директор на CEPLIS – Европейски съвет на свободните професии, изясни какви са основните насоки в работа на на CEPLIS в Брюксел.
"CEPLIS се фокусира в настоящия момент върху 5 основни теми. Първата тема, върху която работим, е дигитализацията. Професиите се изправиха пред една нова реалност, която е свързана и с локдауна по време на пандемията. Тази реалност е дигиталната реалност. Другата важна тема е професионалното равенство на половете – за да имат жените еднакви професионални възможности, каквито имат и мъжете. Другата важна тема е професионалната етика. Разбира се, това е ключов елемент в естеството на либералните професии."
Чуйте пълното интервю с Теодорос Котрубас в звуковия файл.
Снимки – БНР
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg