Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква почита св. Архангел Михаил

На 8 ноември в бесарабското село Чушмелия почитат св. Димитър

3
Икона на Архангел Михаил в църквата в Кирково
Снимка: Росица Стайкова

На 8 ноември Православната ни църква почита небесните войни на светлината и справедливостта, които възнасят молитвите на светиите пред Бога.

Това са архангелите Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил. За българския народ Архангеловден е вторият по значимост есенен празник, след Димитровден (26.10).

Професионален празник имат полицаите, а имен ден – над 256 хил. българи.

Днес е храмовият празник на Дряновския манастир "Св. Архангел Михаил". Стотици вярващи се стичат на този ден, за да се помолят и да запалят свещ в обителта, която е сред най-почитаните светини на Българската православна църква.

Тържествена Света литургия и водосвет ще бъдат отслужени за храмовия празник на Дряновския манастир, който в различни периоди от своята вековна история е бил духовен, книжовен и бунтовнически център.

“На днешния 8 ноември ние празнуваме събор на св. Архангел Михаил и всички небесни безплътни сили, не само на него, но и на всичките. Просто той е предводителят на това ангелско войнство. Той е един велик небесен войн, нарича се архистратиг, който е повел ангелите и победил падналия от общение с Бога ангел Деница, затова и ние трябва да се придържаме от това да не отпадаме от общението с Бога “, казва в ефира на “нашият ден“ Магдалина Ангелова, учителка в неделното училище към храма "Свети Архангел Михаил" в Симеоново.

“С децата не е трудно да се общува, просто човек трябва да е искрен с тях. Децата търсят Бога и слушат, когато чуят за него. Това не е нещо, което могат да научат от света, а могат да го научат само в църквата“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

село Чушмелия
На 8 ноември в село Чушмелия почитат св. Димитър

Днешният ден е и храмов празник и на храма “Св. Димитрий“ в село Чушмелия. Чушмелия, Чешмеваруита или Криничне (на украински: Криничне; на румънски: Cişmeaua Varuită, Чишмяуа Варуита; на руски: Криничное) е село в Болградски район, Одеска област, Украйна. Землището му е с площ от 5.02 км2. Населението на селото през 2001 година е 4348 души, преобладаваща част от жителите са българи. Селото се намира в най-южните части на Болградски район и географски лежи между градовете Болград и Измаил. На запад от селото се намира езерото Ялпуг (Карасулак).

За историята на селото и храма разказва в ефира на “Нашият ден“ учителката Татяна Ковтун и етнологът и кинорежисьор Татяна Станева:

“Родена съм и израснала в селото. Тук израснаха и моите деца, които в момента са в България. На 8 ноемви село Криничне почита св. Димитър“, казва Ковтун.

“Нашият храм носи името на един от светците – Димитър Солунски, построен е през 1838 г. На Димитровден всичко трябва да ти е прибрано и уредено от стопанската и домакинската работа, тогава имаш право да празнуваш. По времето на СССР храмът беше срутен“, разказват още двете дами.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Росица Стайкова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12