Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква почита св. Архангел Михаил

На 8 ноември в бесарабското село Чушмелия почитат св. Димитър

3
Икона на Архангел Михаил в църквата в Кирково
Снимка: Росица Стайкова

На 8 ноември Православната ни църква почита небесните войни на светлината и справедливостта, които възнасят молитвите на светиите пред Бога.

Това са архангелите Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил. За българския народ Архангеловден е вторият по значимост есенен празник, след Димитровден (26.10).

Професионален празник имат полицаите, а имен ден – над 256 хил. българи.

Днес е храмовият празник на Дряновския манастир "Св. Архангел Михаил". Стотици вярващи се стичат на този ден, за да се помолят и да запалят свещ в обителта, която е сред най-почитаните светини на Българската православна църква.

Тържествена Света литургия и водосвет ще бъдат отслужени за храмовия празник на Дряновския манастир, който в различни периоди от своята вековна история е бил духовен, книжовен и бунтовнически център.

“На днешния 8 ноември ние празнуваме събор на св. Архангел Михаил и всички небесни безплътни сили, не само на него, но и на всичките. Просто той е предводителят на това ангелско войнство. Той е един велик небесен войн, нарича се архистратиг, който е повел ангелите и победил падналия от общение с Бога ангел Деница, затова и ние трябва да се придържаме от това да не отпадаме от общението с Бога “, казва в ефира на “нашият ден“ Магдалина Ангелова, учителка в неделното училище към храма "Свети Архангел Михаил" в Симеоново.

“С децата не е трудно да се общува, просто човек трябва да е искрен с тях. Децата търсят Бога и слушат, когато чуят за него. Това не е нещо, което могат да научат от света, а могат да го научат само в църквата“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

село Чушмелия
На 8 ноември в село Чушмелия почитат св. Димитър

Днешният ден е и храмов празник и на храма “Св. Димитрий“ в село Чушмелия. Чушмелия, Чешмеваруита или Криничне (на украински: Криничне; на румънски: Cişmeaua Varuită, Чишмяуа Варуита; на руски: Криничное) е село в Болградски район, Одеска област, Украйна. Землището му е с площ от 5.02 км2. Населението на селото през 2001 година е 4348 души, преобладаваща част от жителите са българи. Селото се намира в най-южните части на Болградски район и географски лежи между градовете Болград и Измаил. На запад от селото се намира езерото Ялпуг (Карасулак).

За историята на селото и храма разказва в ефира на “Нашият ден“ учителката Татяна Ковтун и етнологът и кинорежисьор Татяна Станева:

“Родена съм и израснала в селото. Тук израснаха и моите деца, които в момента са в България. На 8 ноемви село Криничне почита св. Димитър“, казва Ковтун.

“Нашият храм носи името на един от светците – Димитър Солунски, построен е през 1838 г. На Димитровден всичко трябва да ти е прибрано и уредено от стопанската и домакинската работа, тогава имаш право да празнуваш. По времето на СССР храмът беше срутен“, разказват още двете дами.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Росица Стайкова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За райския газ и борбата с употребата на наркотични вещества

За борбата с разпространението на райски газ и употребата на наркотични вещества в Lege Artis разговаряме с д-р Юлиян Караджов , биохимик и експерт по наркотични вещества. Промени в закона за здравето предвиждат пълната забрана на райски газ освен в посочени законово случаи. Столична дирекция на вътрешните работи извършва проверка за..

публикувано на 25.09.24 в 12:11
Проф. д-р Иван Литвиненко

Отзвук от XVI Национален конгрес по педиатрия

По инициатива на Българската педиатрична асоциация се проведе XVI Национален конгрес по педиатрия с международно участие. 650 участници, 55 партньори, 148 доклада, 62 постера – какво стои зад тези цифри и какви бяха акцентите в събитието разказва проф. д-р Иван Литвиненко , председател на УС на Българската педиатрична асоциация. Проф. д-р..

публикувано на 25.09.24 в 11:26

Белодробните заболявания и лошото качество на въздуха – основен акцент на дискусия в БТА

На днешния 25 септември в Българската телеграфна агенция се провежда пресконференция под наслов "На въздух – да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението", която отбелязва изминалия Международен ден на чистия въздух за синьо небе (7 септември), Европейския ден без автомобили (22 септември) и предстоящия Световен ден на сърцето..

публикувано на 25.09.24 в 11:25

Вера Стоевска: Пластмасата и приятелите, или как се справям с малките битки за природата?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" природозащитникът Вера Стаевска сподели своите размишления относно активизма на битово ниво и умората от постоянните борби. Тя говори за трудността да прехвърляш ценностите от професионалния в личния живот и за разочарованието от липсата на ангажираност у хората. Стаевска отбеляза, че..

обновено на 25.09.24 в 10:48
Киев

Николета Атанасова: Разказ за Украйна от първо лице

Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности. Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова , която се завърна от страната. По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво..

публикувано на 25.09.24 в 10:00