Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Алексей Пампоров:

Държавата действа неадекватно и при защита на границата, и при помощта за бежанците

Държавата е изоставила ангажимента с бежанците на частната инициатива

Доц. Алексей Пампоров
Снимка: Ани Петрова

“Тенденциите по отношение на бежанците се променят в последните години, но истината е, че натискът от 2011 г. насам съществува постоянно. В Близкия изток имаше поредица от конфликти и войни, а това води до бежански вълни“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Алексей Пампоров и допълва:

“Във всяка една миграционна вълна, освен хората, които са уязвими и имат нужда от подкрепа, винаги могат да се прокраднат и недоброжелателни хора със съмнителни интереси. Затова е много важно да се прави мониторинг, да се правят анализи, да се следи кой и на какво основание иска временна закрила. Държавата трябва да има една по-ефективна политика. Да има по-добра идентификация на тези с рисково поведение и по-добра закрила на уязвимите“.

“Очевидно е, че държавната граница не се пази съвсем добре. Зачестяват сигналите за успешно каналджийство“, посочва още той.

“Имаме  прецедент, при който държавата от днес за утре реши да размести украинските граждани, получили временна закрила. Това рязко се отразява на възможността за тяхната интеграция“, посочва още той. 

Кой в държавата?

“Факт е, че МВР се справи много добре с временната закрила. От друга страна, вече са минали над осем месеца и все още Агенцията за бежанците няма разпределителен или информационен център, който да е в Североизточна България. Има разпределителни центрове, но те са от доброволци. Държавата е изоставила този ангажимент на частната инициатива. Хората проявиха много високи нива на солидарност“, казва още той в интервю за БНР и допълва:

В България влязоха около 1 млн. души да търсят закрила, а в момента има останали около 55 хиляди. Именно защото възможностите им за оставане в страната изглеждат неадекватни“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49