“Тенденциите по отношение на бежанците се променят в последните години, но истината е, че натискът от 2011 г. насам съществува постоянно. В Близкия изток имаше поредица от конфликти и войни, а това води до бежански вълни“, казва в ефира на “Нашият ден“ доц. Алексей Пампоров и допълва:
“Във всяка една миграционна вълна, освен хората, които са уязвими и имат нужда от подкрепа, винаги могат да се прокраднат и недоброжелателни хора със съмнителни интереси. Затова е много важно да се прави мониторинг, да се правят анализи, да се следи кой и на какво основание иска временна закрила. Държавата трябва да има една по-ефективна политика. Да има по-добра идентификация на тези с рисково поведение и по-добра закрила на уязвимите“.
“Очевидно е, че държавната граница не се пази съвсем добре. Зачестяват сигналите за успешно каналджийство“, посочва още той.
“Имаме прецедент, при който държавата от днес за утре реши да размести украинските граждани, получили временна закрила. Това рязко се отразява на възможността за тяхната интеграция“, посочва още той.
Кой в държавата?
“Факт е, че МВР се справи много добре с временната закрила. От друга страна, вече са минали над осем месеца и все още Агенцията за бежанците няма разпределителен или информационен център, който да е в Североизточна България. Има разпределителни центрове, но те са от доброволци. Държавата е изоставила този ангажимент на частната инициатива. Хората проявиха много високи нива на солидарност“, казва още той в интервю за БНР и допълва:
“В България влязоха около 1 млн. души да търсят закрила, а в момента има останали около 55 хиляди. Именно защото възможностите им за оставане в страната изглеждат неадекватни“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg