Актуалните европейски и български екологични разпоредби помагат ограничаването на токсичността на автомобилите за скрап. Центровете за бракуване на автомобили трябва да разполагат с подходящо оборудване за работа с опасни материали и да имат солидна инфраструктура за предотвратяване на изтичането на токсични материали.
80% от компонентите в един бракуван автомобил могат да бъдат рециклирани. От огледала до радиатори и акумулатори, те могат да бъдат адаптирани в друг модерен продукт, който ще използва материалите много по-ефективно, отколкото колата.
Каква е причината големият брой автомобили, излезли от употреба, да запълват междублоковите пространства в страната и как да бъде улеснено повторното използване на авточасти, за които са употребени ресурси, енергия и човешки труд – коментира в "Нашият ден" Огнян Огнянов, изпълнителен директор на една от най-големите български фирми за разкомплектоване на автомобили втора употреба и за авточасти втора употреба.
"Има добре изградена наредба и в нея е описан целият процес на какви изисквания трябва да отговаря въпросното дружество, за да изкупува такъв тип отпадъци и каква част от него е задължително да влезе за повторна употреба“, твърди експертът.
Според Огнян Огнянов е необходимо подпомагане на работата на регионалните инспекции по околната среда и водите, тъй като те са отговорни за лицензирането на центровете за бракуване на автомобили. През последните няколко години се наблюдава активност от страна на гражданите да предават старите си коли за скрап. По този начин се предотвратява изпомпване на непропорционално големи количества парникови газове в атмосферата.
"Данните от последния доклад Изпълнителната агенция по околна среда от 2020 г. сочат, че 61 000 МПС са били бракувани“, казва Огнян Огнянов.
През последните две години се наблюдава оживяване на пазара на втора ръка части за автомобили, като в САЩ са 31%, а в Румъния около 40%.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg