Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Костадин Филипов:

Обещанието, че законът за сдруженията в РСМ ще се даде на Венецианската комисия, е прах в очите

Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога

| обновено на 12.11.22 в 10:37
Костадин Филипов
Снимка: БГНЕС

Външният министър на Северна Македония Буяр Османи заяви в София, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в страната му. По силата на този закон имената на българските културни центрове в Битоля и в Охрид - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети", трябва да бъдат променени в срок до три месеца. 

Има негативна атмосфера между България и Северна Македония и трябва да я премахнем, заяви пред Буяр Османи външният министър Николай Милков. От своя страна македонският първи дипломат заяви, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в Северна Македония, по силата на който двата български културни центъра "Иван Михайлов" в Битоля и "Цар Борис Трети" в Охрид имат три месеца да сменят имената си. 

“Отношенията между двете държави в момента не са в добра кондиция и това е видно за всички. Посещението на Буяр Османи, което беше направено в понеделник и вторник у нас и срещите му с политическите и партийните лидери, беше един опит от страна на Скопие да се покаже, че стои върху един терен, върху който може и трябва да се нормализират отношенията на РСМ с България“, казва в “Нашият ден“ журналистът Костадин Филипов.

Министрите на външните работи на Северна Македония Буяр Османи (вляво) и на България Николай Милков - София, 8 ноември 2022

“Негово обещание за Венецианската комисия, че законът ще бъде даден на Венецианската комисия, е един прах в очите на българските политици, те разбират за какво става дума. Решенията на Венецианската комисия не са задължителни, а са препоръчителни.

Другото, което е по-важно, по принцип закони, за които се иска мнение на Венецианската комисия се представят там преди да бъдат гласувани, а не както в нашия случай, гласувани в парламента в РСМ при това с пълно мнозинство.

Цялото това говорене, че трябва да се върнем към старата атмосфера на активно сътрудничество, чрез неща като първа копка на изграждане на железопътната линия, ми се струва отново  хвърляне на прах в очите“, посочва още той.

“Компромис би трябвало да се търси в РСМ. Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога, че те търсят едно връщане към нормалните взаимоотношения. Компромисът обаче трябва да дойде с демонстрация на едно решение, за което България много настоява. Това е включването на българите в тяхната конституция. По всичко изглежда, че скоро такова условие няма да бъде намерено“, казва още Филипов в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Положението не е в интерес на гражданите, а на тези, които стоят в сенките

Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..

публикувано на 11.01.25 в 08:55

Тайната за здравето и дълголетието е в храната

Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..

публикувано на 11.01.25 в 08:45
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45