Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Многоликата съвременна война

Оля Липинска, Михайлина Павлова, Евгения Моторевска (от ляво надясно)
Снимка: Николета Атанасова

Как изглежда съвременната война? Тази война, която вече не се води само на бойното поле, а нанася своите поражения чрез социалните мрежи, където пропагандата и дезинформацията не могат да бъдат спрени или контролирани. И как се отразява тя – войната, каква е отговорността на репортерите, които я разказват, как редакциите проверяват информацията и се справят с теориите на конспирацията? Каква е ролята на местната журналистика и как светът пише, говори и снима войната?

Международната конференцията "Новите фронтове на войната", организирана от АЕЖ - България на 10 ноември т.г. в София, събра репортери, които да споделят, от първа ръка, как конфликтът засяга журналистиката в Украйна, в Русия и в света.

В "Мрежата" гостуват Евгения Моторевска, главен редактор на Hromadske, една от водещите независими медии в Украйна, и Оля Липинска от Лвов, част от екипа на Mixer, нова медийна организация, която има за цел да подкрепя медийния сектор в Централна и Източна Европа.

Пропагандата има едно лице

Оля Липинска: "Пропагандата – това са лъжи и в този смисъл не може да има добра и лоша пропаганда. Пропагандата е част от войната за душите на хората. Този, който използва пропаганда, всъщност се бори или да бъде харесан, или да уплаши хората. Много често пропагандата се ползва и за да раздели хората и ние през последните години видяхме много различни нации, които бяха разделени, особено около Covid пандемията. Светът е пълен с такива, които виждат колко добре работи пропагандата и колко добре влияе тя на хората. Сигурна съм, че винаги ще има среди, особено след политиците, които ще искат да я използват като средство за манипулация на масите. Мисля, че в момента Русия е най-силният и най-големият източник на пропаганда в света, но когато Русия отслабне и вече няма да има средствата, с които да финансира толкова обширна пропаганда, на това поле ще се появи нов играч."

Как журналистите разказват войната…

Евгения Моторевска: "В тази война ние не сме само журналисти, но сме и граждани на Украйна и като украинци, като всички други украинци, се борим срещу тази агресия. Понякога ни е много трудно да разказваме военните истории, да ги споделяме, защото Русия извършва страховити престъпления срещу нашите сънародници. Но разбираме, че трябва да го направим, вярваме, че трябва да победим и че трябва да открием пред света истината за тази война. Има наистина ужасяващи моменти. Например, на наша колежка ѝ се наложи да отрази ракетните атаки срещу търговския център в Кременчук и трябваше на интервюира майката на едно момиче, което беше изчезнало при взривовете. Нашата журналистка се разплака и каза, че не може да говори с тази жена и ние я подкрепихме. Но повечето украински журналисти са много, много смели и ние им помагаме, когато почувстваме, че са достигнали предела на възможностите си да понасят ужаса и трагедията."

Превод в ефир – Яна Пункина

Целия разговор можете да чуете в следващия звуков файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Адаптацията в училище

Адаптацията в училище невинаги тръгва  по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..

публикувано на 19.12.24 в 14:01

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26