Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Дончо Етугов:

Как да се грижим за кожата през зимата ?

Студените месеци са времето за разкрасителни процедури

Снимка: @pixabay

Студеното време е безмилостно към кожата, тъй като я изсушава и може да причини сърбеж и раздразнение. От студа кожата загрубява, а топлината на закрито изсмуква влагата от нея и я изсушава. За правилната грижата през зимните месеци в "Нашият ден" разказва доц. д-р Дончо Етугов, дерматолог, главен асистент в Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет – София.

"Кожата е най-достъпния и най-видимия орган, който можем да прочетем като книга. Това, което организмът излъчва като сигнали. Дерматологията е диагностична специалност и в помощ на останалите специалности и с нея можем да предвидим първите признаци на еднокринологични заболявания, инфекциозни и злокачествени, на обменни", посочва доц.д-р Етугов.

И допълва, че през зимата е добре откритите части да са добре хидратирани и да се избират богати на липиди алкални продукти, които да възстановят водно-липидната мантия. Продуктите, които се използват, трябва да бъдат по-плътни, да имат по-добра хидратация и по-добра защитна функция.

"Колкото е по-суха кожата, толкова по-плътен да е продукта и колкото е по-мазна кожата да се използва по-умерено мазен продукт", посочва дерматологът.

Хигиенната грижа се променя според сезона. В студените месеци не се препоръчва измиването на кожата със силни активни детергенти, ако говорим за кожата на лицето сапун и душ гелове, които разпрашават на малки частички и разрушават липидния слой и кожата се изсушава. Хубаво е и през зимата да се използват мицеларни разтвори, измиване само с вода.

Според експерта през зимата, трябва да се грижим да не обезмасляваме кожата. Изострят и болестите на съединителната тъкан при които имаме засягане на кръвоснабдяването, това са склеродермия и някои форми на лупус, при които поради самия патологичен процес, съдовете са стеснени и не доставят достатъчно количество кръв най-вече в крайниците и в периферията, допълва експертът.

 "Всички процедури, които са свързани с нарушаване на повърхността на кожата, това са лазери, пилинги и процедури, които отнемат част от повърхностния слой от епидермиса, могат да стимулират образуването на кожен пигмент. Рискът един такъв пациент да пигментира през зимата е много по-минимален“, посочва доц. Едухов.

И припомня, че и през зимата, трябва да използва слънцезащитен крем с подходящ защитен фактор.

Повече за грижата за кожата през студените месеци можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55