Студеното време е безмилостно към кожата, тъй като я изсушава и може да причини сърбеж и раздразнение. От студа кожата загрубява, а топлината на закрито изсмуква влагата от нея и я изсушава. За правилната грижата през зимните месеци в "Нашият ден" разказва доц. д-р Дончо Етугов, дерматолог, главен асистент в Катедрата по дерматология и венерология на Медицинския университет – София.
"Кожата е най-достъпния и най-видимия орган, който можем да прочетем като книга. Това, което организмът излъчва като сигнали. Дерматологията е диагностична специалност и в помощ на останалите специалности и с нея можем да предвидим първите признаци на еднокринологични заболявания, инфекциозни и злокачествени, на обменни", посочва доц.д-р Етугов.
И допълва, че през зимата е добре откритите части да са добре хидратирани и да се избират богати на липиди алкални продукти, които да възстановят водно-липидната мантия. Продуктите, които се използват, трябва да бъдат по-плътни, да имат по-добра хидратация и по-добра защитна функция.
"Колкото е по-суха кожата, толкова по-плътен да е продукта и колкото е по-мазна кожата да се използва по-умерено мазен продукт", посочва дерматологът.
Хигиенната грижа се променя според сезона. В студените месеци не се препоръчва измиването на кожата със силни активни детергенти, ако говорим за кожата на лицето сапун и душ гелове, които разпрашават на малки частички и разрушават липидния слой и кожата се изсушава. Хубаво е и през зимата да се използват мицеларни разтвори, измиване само с вода.
Според експерта през зимата, трябва да се грижим да не обезмасляваме кожата. Изострят и болестите на съединителната тъкан при които имаме засягане на кръвоснабдяването, това са склеродермия и някои форми на лупус, при които поради самия патологичен процес, съдовете са стеснени и не доставят достатъчно количество кръв най-вече в крайниците и в периферията, допълва експертът.
"Всички процедури, които са свързани с нарушаване на повърхността на кожата, това са лазери, пилинги и процедури, които отнемат част от повърхностния слой от епидермиса, могат да стимулират образуването на кожен пигмент. Рискът един такъв пациент да пигментира през зимата е много по-минимален“, посочва доц. Едухов.
И припомня, че и през зимата, трябва да използва слънцезащитен крем с подходящ защитен фактор.
Повече за грижата за кожата през студените месеци можете да чуете в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg