Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов

Има ли интерес от гражданите към брачния договор?

Камен Каменов и Анелия Торошанова в студиото на предаването
Снимка: Кирчо Стоичков

За възможностите за разпределяне на имуществото по сегашния Семеен кодекс, както и дали интерес от гражданите към брачния договор в "Законът и Темида", коментира  нотариус Камен Каменов.

Сегашният Семеен кодекс влезе в сила на 01.10.2009 г. С него е обновена уредбата на отношенията, основани на брак и за първи път досега се установява нов диспозитивен имуществено-брачен режим. Новият Семеен кодекс въвежда брачния договор и дава една нова възможност за уреждане на имуществените отношения между съпрузите при сключване на брака и по време на брака. Отрича се императивният, недопускащ от­клонения режим на съпружеска имуществена общност, установен със Семейния кодекс от 1968 г. за вещните права и разширен от Семейния кодекс от 1985 г. с включване в общото при­тежание на съпрузите и на паричните влогове. Семейният кодекс установява три режима на имуществените отношения между съпрузите: законов режим на общност; законов режим на разделност и договорен режим. Избраният режим се отразява в акта за сключване на граждански брак, но изборът има действие само ако бракът бъде сключен, посочва нотарус Камен Каменов.

И допълва, че има значителен интерес от гражданите за сключване на брачен договор и за възможностите на трите режима, които дава действащия Семеен кодекс, като една гъвкава форма за разпореждане с имущество на гражданите. Като вписването касае  права, придобити от трети лица преди сключването му. При сделка между единия или двамата съпрузи с трето лице, когато в регистъра няма вписан режим на имуществени отношения, се прилага законовият режим на общност.

Сред хората битува мнението, че брачните договори се сключват преди брака, така ли е или има възможност и по време на брака? Задължително ли е хората, които сключват такъв договор, да им предстои брак или да са в такъв. Може ли хора, които живеят на съпружески начала също да направят договор?

Важно е да се уточни, че договорът е брачен, а не предбрачен, тъй като за да настъпят правните последици от него трябва да има легитимно сключен граждански брак. Само гражданският брак, сключен във формата, предписана от Семейния кодекс, поражда последиците, които законите свързват с брака. Религиозният обред няма правно действие. Когато договорът е сключен преди встъпването в граждански брак, той се представя за вписване от нотариуса, когато в него има разпореждане с недвижими имоти в деня на получаване от него на удостоверението за сключване на брак, т.е трябва задължително да има граждански брак. Брачният договор поражда действие от момента на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака - от деня на сключване на договора или от друга дата, определена в него.  С договора не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му. При сделка между единия или двамата съпрузи с трето лице, когато в регистъра няма вписан режим на имуществени отношения, се прилага законовият режим на общност.

Нашето законодателство прие един гъвкав режим за разпореждане с имуществени отношения като един от способите за това е чрез брачния договор.  Правилата на новия Семеен кодекс относно имуществените отношения между съпрузите се прилагат и за имуществата, придобити от съпрузите по заварени бракове. Съпрузите по заварени бракове също могат да изберат законов режим на разделност или да сключат брачен договор.

Брачен договор може да бъде сключен от съпрузите и по време на брака. Към момента по действащото законодателство не са регламентирани правно въпросите, свързани с живеещите на съпружески начала. 

Какво трябва да знае човек, който е решил да сключва брачен договор? Какво трябва да съдържа брачният договор?

Брачен договор могат да сключат лица с пълна дееспособност. Брачният договор съдържа уговорки само относно имуществе­ни отношения между страните като: правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака; правата на страните върху притежаваното от тях преди брака имущество; начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище; участието на страните в разходите и задълженията; имуществените последици при развод; издръжката на съпрузите по време на брака, както и при развод; издръжката на децата от брака; други имуществени отношения, доколкото това не противоречи на разпоредбите на Семейния кодекс. 

Не е допустима уговорка предбрачно имущество на една от страните да стане съпружеска имуществена общност. Брачният договор не може да съдържа разпореждания за слу­чай на смърт. Ограничението не се отнася за разпорежданията относно дяловете на съпрузите при прекратяване на уговорена съпружеска имуществена общност. За неуредените с брачния договор имуществени отношения се прилага законовият режим на общност. По съгласие на съпрузите избраният режим може да бъде променян. Допустима е мно­гократна, както и частична промяна.

Къде се съхранява? Може ли и без помощта на юрист да бъде направен?

Брачният договор се сключва лично от страните в писмена форма с нотариална заверка на съдържанието и на подписите. След удостоверяването на подписите и съдържанието единият екземпляр се подрежда в специална книга при нотариуса. Брачният договор, с който се прехвърля право на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, се заверява от нотариус, в чийто район се намира имотът. Когато имотите, предмет на договора, се намират в районите на действие на различни нотариуси, нотариалното удостоверяване се извършва от нотариус в един от тези райони по избор на страните. 

Когато брачният договор е сключен по време на брака, за неговото сключване се прави отбелязване в акта за сключване на граждански брак и договорът се регистрира в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите към Агенция по вписванията.

Как се разваля брачният договор?

Брачният договор се прекратява: по взаимно съгласие на страните; в този случай те могат да изберат законов режим или да сключат нов договор; ако не направят това - прилага се законовият режим на общност; по иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството; при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него. Брачният договор може да бъде развален по съдебен ред. Развалянето може да бъде и частично. Развалянето има действие за в бъдеще.

Какво ще се случи, ако по време на брака при наличие договор единия от съпрузите реши да си закупи автомобил?

Както и при недвижим имот, примерно един човек, който е в брак и желае да закупи автомобил и не желае да има дялова имуществена собственост, както обяснихме за недвижимите имоти дава възможност да се избере режима разделност, примерно за брачния договор. За да се договорят дали автомобилът да стане индивидуална собственост или в различни дялове в бъдещата съсобственост между съпрузите, ако бракът е прекратен. Семейният кодекс дава режим на разделност. Една предварителна правна консултация би спестила финансови разходи за уреждане на тези имуществени отношения.

Целия разговор с нотариус  Камен Каменов можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37