Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София Ангелова: Победата на първата жена президент в Словения беше очаквана

Снимка: Facebook /Nataša Pirc Musar

Независимият кандидат Наташа Пирц Мусар стана първата жена президент на Словения, след като спечели втория тур на президентските избори. 54-годишната адвокатка в сферата на медийното право и човешките права получи подкрепата на 54% от избирателите. Тя се яви като независим кандидат на изборите, но за балотажа беше подкрепена от лявоцентристкото правителство. Съперникът ѝ - бившият външен министър Анже Логар, подкрепен от дясноцентристката Словенска демократическа партия, събра 46% от гласовете на втория тур.

На 23 декември новият президент ще поеме поста от Борут Пахор, който няма право да се кандидатира за трети мандат. Президентът на Словения има до голяма степен представителна функция.

Изненада ли беше това?

“Тя е адвокат в сферата на медийното право и човешките права. Сред нейните клиенти е била и родената в Словения Мелания Тръмп. Тя е работила още като журналист и телевизионен водещ. Ръководила е и агенцията за защита на данните в Словения. Има богат професионален опит, известен адвокат е в Словения, но няма опит като политик и не членува в никоя партия. Тя се яви като независим кандидат на президентските избори“, казва в ефира на “Нашият ден“ г-жа София Ангелова, отговорен редактор в Дирекция Балкани на БТА, която беше специален пратеник на агенцията за изборите.

“Пирц Мусар спечели балотаж в неделя с 54% от гласовете. Победа беше очаквана, тъй като нейната кандидатурата бе подкрепена от премиера Робърт Голоб, чийто кандидат за президент отпадна на първия тур. Очакваше се около кандидатурата на Мусар да се обединят избирателите от лявоцентристкия политически спектър, чиито кандидати не продължиха на балотажа. Някои анализатори коментираха, че част от гласовете за Мусар са просто гласове против бившия десен премиер, а не в нейна подкрепа“, посочва още Ангелова:

Победата на Мусар беше застрашена единствено от слаба избирателна активност. Избирателната активност обаче надвиши леко участието на първия тур“.

“Можем да обобщим, че победата на първата жена президент на Словения беше очаквана. Представянето на нейния съперник обаче се оказа очаквано добро, тъй като към спечелените на първия тур гласове, той прибави на балотажа още 400 000 и надхвърли очакванията за това как ще се представи на балотажа“, посочва още Ангелова. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44