Туморите при всички субекти с рак на дебелото черво в клинично изследване, проведено в САЩ, са изчезнали напълно.
Лекарството, наречено dostarlimab, е имунотерапевтично средство, използвано за лечение на рак на ендометриума, но се е оказало изключително ефективно при лечението на ректални тумори.
Ранните резултати са се оказали изненадващо успешни като екипът е отбелязал пълна ремисия при всеки пациент, което е безпрецедентно.
"Подобно не що се случва за първи път в историята на раковите заболявания", казва онкологът, д-р Луис Диас от Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK).
Става въпрос за 12 пациенти с тумори със специфични генетични мутации, които не се поддават добре на химиотерапия и лъчетерапия.
Крайната цел на изпитването е да се наберат 30 пациенти. Разбира се, налагат се и още изследвания, за да се изясни как действа dostarlimab, но засега резултатите са обнадеждаващи и учените вече тестват подобна терапия при пациенти с други видове тумори с проблеми в ДНК репарацията, като рак на стомаха, простата и панкреаса.
България е страната с най-висок заболеваемост от рак на дебелото черво в ЕС по данни на Евростат. Само един от десет българи на възраст между 50 и 74 години минава на профилактичен преглед за това опасно заболяване. В същото време в Германия 80% от хората в същата възрастова група редовно се проверяват за рак на дебелото черво.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg