Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Революция в лечението на рак на дебелото черво

Туморите при всички субекти с рак на дебелото черво в клинично изследване, проведено в САЩ, са изчезнали напълно.

Лекарството, наречено dostarlimab, е имунотерапевтично средство, използвано за лечение на рак на ендометриума, но се е оказало изключително ефективно при лечението на ректални тумори.

Ранните резултати са се оказали изненадващо успешни като екипът е отбелязал пълна ремисия при всеки пациент, което е безпрецедентно.

"Подобно не що се случва за първи път в историята на раковите заболявания", казва онкологът, д-р Луис Диас от Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK).

Става въпрос за 12 пациенти с тумори със специфични генетични мутации, които не се поддават добре на химиотерапия и лъчетерапия.

Крайната цел на изпитването е да се наберат 30 пациенти. Разбира се, налагат се и още изследвания, за да се изясни как действа dostarlimab, но засега резултатите са обнадеждаващи и учените вече тестват подобна терапия при пациенти с други видове тумори с проблеми в ДНК репарацията, като рак на стомаха, простата и панкреаса.

България е страната с най-висок заболеваемост от рак на дебелото черво в ЕС по данни на Евростат. Само един от десет българи на възраст между 50 и 74 години минава на профилактичен преглед за това опасно заболяване. В същото време в Германия 80% от хората в същата възрастова група редовно се проверяват за рак на дебелото черво.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как ще продължи да функционира нормално Атанасовското езеро

Вече 12 години в Бургас се отбелязва специалният зимен празник на Атанасовското езеро и се празнува неговия имен ден на 18 януари – Атанасовден. Различни прояви всяка година привличат интереса на гражданите – полумаратон "Атанасовско езеро", викторини, книгата "Полет в солта", наблюдения на птици, телевизионни участия и други...

публикувано на 25.01.25 в 10:10

Мира Баджева: В Южна Луангва снимах лъвица от метър разстояние

Опитайте се да обуздаете завистта си, когато научите, че през последните три месеца журналистката Мира Баджева е обиколила Земята два пъти и малко. Сметката е проста. Според НАСА обиколката на нашата планета е 40 075 км в най-широката ѝ част при екватора, а Мира е навъртяла 87 000 километра предимно из Африка и Азия с щипка Канарски острови за..

публикувано на 25.01.25 в 08:40

Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите

Въпросът е напълно реторичен, но явно трябва да се зададе заради шума, който се създаде около едно синдикално изявление и повърхностното заиграване с реалните и много дълбоки проблеми в българското средно образование. На 10 януари синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести приоритета си за годината – и той е един – възпитанието, което..

публикувано на 24.01.25 в 17:05

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН

Хладно оръжие от българското Средновековие показват в НАИМ-БАН. Изложбата представя над 120 експоната от 29 музея, обявява директорът на Националния археологически институт с музей при БАН. Експозицията ще продължи до 30 септември 2025 г. Едната от идеите е да бъде един от акцентите през юли по време на сесиите на ЮНЕСКО в България. "Целта..

публикувано на 24.01.25 в 15:50

Започват проявите за отбелязването на 225 години от рождението на Колю Фичето

В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...

публикувано на 23.01.25 в 17:00