Образователната платформа "Как се пише“ навърши 10 години и отправи предизвикателството "10х10 важни правила в българския език“. Има ли връзка между езиковата култура, културата на паметта, съхранението на наследство и качеството на образованието – в "Нашият ден" разказва създателката на сайта д-р Павлина Върбанова.
"Езикът съхранява толкова много пластове и памет в себе си, че ние понякога дори не си даваме сметка, а понякога не знаем кое на какво се дължи“, посочва филологът.
При произнасяне на поздрава "Добър вечер" много хора усещат, че има нещо неправилно в тази фраза, защото думата "вечер" е от женски род, но защо казваме "добър"? Защо прилагателното в този случай е в мъжки род? Някога много отдавна думата "вечер" е била от мъжки род в старобългарския език. Това е един от малкото случаи, в които думата е променила своя граматичен род. Старото съгласуване се е запазило в този поздрав", припомня д-р Павлина Върбанова.
"Виртуалният начин се пренесе в непосредствено общуване и това е много притеснителен факт. Не бива виртуално да се употребяват думи или изрази, които биха били несъвместими в случаите, когато общуваме лице в лице с някого.
За българския език, не само в училище се говори с повелителен тон. Много по-продуктивно би било да се обяснява, защо това е така или защо се допускат дадени грешки, защо е добре да се спазват правилата", посочва филологът.
Според нея, ако децата разберат смисъла на правилата, вероятно ще са по-склонни да ги спазват. Когато спазваме правилата, ние се придържаме към определен стандарт в общуването. И когато в дадена сфера на познанието, когато се придържаме към определени стандарти, всичко става по-лесно и много по-бързо се обработва информацията.
В края на 2023 г. се очаква официалният правописен речник да бъде достъпен онлайн. В момента той съществува само на хартия. Ясно е колко хора биха прибегнали до справка в хартиен речник в днешно време.
"На българското общество липсва културата на потребление на информацията. Липсват му механизмите, чрез които да стигне до достоверната информация“, коментира д-р Върбанова.
Образователната платформа "Как се пише“"Няма как този сайт да изпълнява ролята на официален правописен речник или да го замести, но поне човек да провери онези думи, при които най-често се допускат грешки. Да може да види онези правила, които са най-важни в българския правопис, граматика и пунктуация. Сайтът тръгна с 850 публикации, сега те са над 3300. За тези 10 години информацията се умножи“, споделя д-р Върбанова.
Последната реализирана инициатива е оповестяването на10 групи по 10 правила за 10 дни. Представени са общо 100 правила за правопис. За всяка група има задача с правописен проблем. Едната е по-лесна, другата – по-трудна, със затворени отговори.
Последната правописна реформа в българския език се е състояла през 1945 г. Тези 80 години са доста дълъг период, в който нищо съществено не се е променило в българския книжовен език.
"Време е да се замислим какво да осъвременим в българските книжовноезикови норми, така, че те да не изостават толкова драматично от говоримия език", напомня д-р Върбанова.
Правописната култура е лична култура, езиковата култура е въпрос на лично усилие.Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg