На 21-ви ноември честваме Въведение богородично – Деня на християнското семейство. Традицията повелява, че след като родителите и децата се върнат от храма, всички се събират вкъщи около огнището. На трапезата има червено вино, топла пита, риба и вкусни гозби.
За православната ни църква християнското семейство е един малък храм, където чрез тайнството на венчанието се благославя зачеването, възпитанието и обучението на децата в православната вяра. В това вцърковено семейство мъжът и жената са едно цяло, а децата – дар от Бога, който им ги поверява, за да ги подготвят за царството Божие.
Такива ли са обаче ценностите на съвременното семейство?
“Това, което виждам в работа си е, че ценност става успехът, професията и развитието на личността. Този тип социална принадлежност, която да бъде изградена, за да може детето или младият човек да се вписва по най-добрият начин“, казва в ефира на “Нашият ден“ Емилия Сотирова, семеен терапевт, психолог и психотерапевт и допълва:
Много са се променили ритуалите, свързани със създаването на близост в семейството. Това най-силно отпада. Ритуалите, които са били в предишните години, са свързани с това семейството да стои сплотено. Да е на масата, около трапезата и да споделя как е минал денят. В моментна това е много изолирано, защото се отделяме като индивиди, спираме да говорим един с друг и дори, когато сме заедно на трапезата, всеки е сам със собствените си преживявания“.
“Семейството е жива система, светът е доста динамичен, няма как да няма промяна, въпросът е как се адаптираме към нея. Няма как да изолираме появата на технологиите, появата на другото работно време, което преди това не е било по този начин. Всичко това носи някаква промяна и семействата търсят начин да се адаптират към нея, което често създава голямо напрежение“, посочва още той.
Как възпитава интернет?
“В един момент се оказва, че децата знаят повече от родителите, защото в интернет е пълно с всякаква информация. Това създава много големи проблеми с авторитета, проявява се в тийнейджърската възраст, когато е бунтът и тогава настъпват много големи катаклизми в семейството.
Покрай технологиите родителите губят своя авторитет, променя се йерархията в семейството и неговата структура. Това пък пречи да се установи комуникация и връзка на доверие. Ако детето знае, че е по-лесно да провери в интернет или на телефона някаква информация, или пък ще бъде разбран по-добре от приятелите си в интернет, отколкото от родителите, това го изолира, което също влияе на близостта в семейството и на това то да е цяла единица“, посочва още той и допълва:
Прави ми впечатлението, че хората живеят с вярването, че трябва да се мълчи, вместо да се говори. Много често не се говори за проблема, което само прави една лавинообразна реакция. Всъщност, когато стигнат до семеен терапевт, семействата толкова много са се изморили и изтощили да се борят един с друг, че е много по-трудно да се стъпи на някакви ресурси, за да се възстанови балансът. Друг проблем е неразбирането“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg