По данни на НСИ през 2021 г. населението в много от областните градове, включително и София, намалява. Броят на жилищата обаче се увеличава.
Данните на НСИ показват още, че през първото тримесечие на годината в София е започнало строителството на 4204 нови жилища, което на годишна база е ръст с близо 89%.
“Данните на НСИ казват, че за 10 години от предпоследното преброяване, от 2011 до момента, населението на София е намаляло с почти 20 000 човека. В същото време броят на жилища в столицата се е увеличил с над 120 000. 20 000 човека надолу и 120 000 жилища нагоре, което е впечатляващо“, казва в ефира на “Нашият ден“ имотният експерт Васил Люнчев, основател на платформа за недвижими имоти и допълва:
Кой живее в тези жилища е въпрос, на който НСИ отговаря веднъж на 10 години. На базата на данните, които вече са изнесени и на базата на предишното преброяване от 2011 г., можем да видим в какво точно се състои. Нашата оценка е, че в около половината жилища живеят собствениците на жилищата. В момента в София има 700 000 жилища, в около 350 000 живеят собственици.
Друга част, около 60 000 се отдават под наем и още толкова се дават на роднини – баща, сестра, дете без да се взима наем. Това прави някъде около 450 000 жилища, които се ползват. Останалите 250 000 жилища буквално не се използват и стоят празни и заключени. Според нашия анализ това са около 35% от жилищата в столицата“, посочва още той.
Защо има толкова празни жилища?
“Има две причини, за които хората мислят първо. Първата, най-логична причини е, че няма кой да купува жилищата при тези цени. Оказва се, че това не е вярно. Тези жилища не просто стоят празни, а дори не се продават. На базата на данни на нашата платформа апартаментите в София, които се продават, са от порядъка на 12 000, 13 000 в момента, а празните жилища са 240 000. Може би 1-2% от всички жилища в София се продават.
Тези, които се дават по наем, са още по-малко от тези, които се продават. В момента под наем се дават около 6000-7000 жилища. Общо около 20 000 жилища са на пазара – или се дават, или отдават - от 240 000 празни апартамента“, посочва още той.
“Виновниците за това сме ние, защото искаме да си купим апартамент, искаме да имаме и жилище за други хора, например за децата си“, подчертава още Люнчев.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg