Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Биеналето на илюстрацията

Започва третото издание на Биеналето на илюстрацията в столицата. Близо триста български художници се включиха в Биенале на илюстрацията със 772 оригинални творби – безпрецедентен рекорд в историята на събитието. Публиката ще се наслади безплатно на най-добрите от тях до 27 януари 2023 г. в изложбена зала "Триъгълна кула на Сердика" към Регионален исторически музей-София, а по време на официалното откриване ще научим кои са победителите в категориите „Цялостен принос”, „Реализирани/публикувани творби” и „Нереализирани/непубликувани творби” според журито. Сред членовете на журито е и Милена Радева – илюстратор и създател на уебсайта и издателство "Българска илюстрация”:

Ангелина Грозева и Милена Радева (от ляво надясно)

"Петдесет процента от работите на авторите са реализирани и нереализирани. За мен е изключително важно, че българските художници успяват все по-смело и ясно да заявяват своето присъствие. Това е единствената изложба за илюстрация, която се състои от 90- та година насам. Най- трудното нещо е да кажеш „не“ на една творба. Много е трудно да се прави компромис с качество, но самите наградени автори си го заслужават, защото творбите им изпъкват. Много е ценно, когато видиш една творба и не се чудиш на кого ти прилича.“

Историята на биеналето започва през 2018 г., когато възраждате единствения форум за илюстрация в страната от 1990 г. насам, за да обедините пръсналите се по света български виртуози на ръчно създадени изображения и да покажeте огромния им талант и творчески потенциал. На 22- ри ще са ясни и победителите в категориите „Цялостен принос”, „Реализирани/публикувани творби” и „Нереализирани/непубликувани творби”.


Снимки – Българска илюстрация и БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

"Син, но го няма на небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма на небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с..

публикувано на 14.05.25 в 11:19

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10

Габровският театър събира пари за опожарената гимназия в Трявна

В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..

публикувано на 14.05.25 в 11:01

От Русе към света: Историята на семейство Канети

Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..

обновено на 14.05.25 в 10:34