Великотърновската поетеса Марияна Димитрова, по известна с артистичния си псевдоним Алани Мени представи авторския си спектакъл "На Бога си, Земльо, икона" на сцената в зала "Петя Дубарова" Приморски парк, Морско казино. 60-минутният спектакъл е посветен на България.
"Поезията премина през много трансформации от няколко стихчета, които написах през 2017 година, през мои песни, докато добие вида, в която сега е представена като спектакъл. Стиховете са за България, посветени на богатата ни история, бит, култура – носители на божествена сила. Спектакълът е на фона на музика от Теодосий Спасов“, посочва Алани Мени.
Алани Мени е творчески псевдоним на Марияна Ганчева Димитрова. Родена е на през 1968 г. във Велико Търново. Завършва СА ”Д. А. Ценов” – Свищов и работи в областта на човешките ресурси. Пише стихове от малка. Със съдействие на приятели издава първата си стихосбирка през 2017 г., озаглавена "Любов без край”. През 2018 г. издава и втора – "Многолика”. Това е книга, показваща многообразието и колорита на душата ѝ. Рисунките и в двете книги са на авторката и са неин почерк и стремеж да създаде хармония от багри и слово.
Освен стихове Марияна Димитрова пише разкази, приказки, импресии и песни. Музиката е другата ѝ страст и още един начин да изрази творческата си натура. Участва в музикални проекти и подготвя следващата си книга. През 2021 г. издава поредната си книга с лирика „Ключ към Безкрая", която е своеобразен път към сърцето, към Божественото начало и Безусловната Любов.
Другата книга на авторката от същата година е проза "Будно сънуване". С лекотата на кратката форма чрез миниатюри и импресии се докосваме до дълбоката чувствителност на един магичен свят. Корицата и илюстрациите също са на авторката. Последната книга на Марияна Димитрова-Алани Мени е едно малко вълшебство. "Сладкодумици" съдържа 12 приказки в проза и поезия за деца от всички възрасти.
Проектът като поетичен моноспектакъл "На Бога си, Земльо, икона" е изява на Българският дух, за да си припомним силата и величието си като народ. Съдържа две авторски песни текст и музика и стихове, излезли от сърцето на Корена български.
Снимка – личен архив на Марияна Димитрова
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg