Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23 ноември – Ден на психотерапията

Снимка: PIxabay

На днешния 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията. Тя успява да отговори по адекватен начин на страданията, свързани с човешките потребности. Българската асоциация по психотерапия (БАП) е регистрирана като неправителствена организация на 23 ноември 1993 година.

Тя има свои Устав и Етичен кодекс. БАП е член на Европейската асоциация по психотерапия (ЕАП) и е Национална присъждаща организация за квалификацията „психотерапевт“. Като такава тя изгражда и поддържа националния Регистър на психотерапевтите в Република Българияи полага усилия за регламентирането и утвърждаването на психотерапията като професия.

Психолозите и психотерапевтите у нас продължават да работят без регулация – защо?

“Това е един много сложен въпрос, който се обуславя от много фактори. Може би защото е наистина много трудно да се стигне до компромис и взаимно съгласие по отношение това какви точно трябва да бъдат правилата и начина на регулиране  на тези две професии – психолог и психотерапевт. Дали да гледаме на тях като не една и как да се регламентират различните видове практики в самата гилдия“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Велислава Донкина, клиничен психолог и председател на Асоциацията на психолозите и психотерапевтите в България и допълва:

В България практикуването и утвърждаването на тази професия е свързано с много трудности, пред които всеки един от нас преминава, както и тези, които преди нас са поставили началото на това дело. Може би, когато подхождаш с много ентусиазъм, трябва да се бориш с много неща от реалността. Много пъти падаш, нараняван си, разочарован си, може би това доста изостря нещата. В самата гилдия все още е много трудно. Постоянно се натъкваме на примери, че въпреки доброто желание на всички да има диалог и конструктивен подход, това все още много ни убягва.

Също и защото в реалността на държавността и на законите това изисква много усилия и съгласието в гилдията е подготовката за дълъг път. В различните страни по света – в Европа и САЩ - този въпрос е регламентиран по различен начин. И наистина всяка страна трябва спрямо своята реалност да извърви този път, който е неизбежен и той е нужен за доброто на хората, които практикуват“.

Мисията на психотерапията е да освобождава хората“, казва в ефира на “Нашият ден“ д-р Пламен Димитров, психолог.

“Имаме регистри, в които всички нуждаещи се граждани могат да видят кои са хората, които са приели етичните и професионални стандарти. Две асоциации поддържат ежегодно актуализирани регистри на правоспособните колеги, но това е доброволно. Има много, които изобщо не са квалифицирани.  Това са хора, предлагащи услуги на пазара, често пъти със съмнителна стойност и подвеждащо, някой път и опасно за хората. Всеки седми човек е минал през хора, които не са квалифицирани и те са го наранили допълнително. Ние знаем, че тази регулация трябва да стане задължителна и да е държавна политика, както това е във водещите страни.

Професията психотерапевт е една от най-внимателно регламентираните в световен мащаб в страните, от които искаме да се учим“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39