Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загреб и Берлин посрещат Софийската филхармония

След броени дни Националният оркестър ще свири в зала “Ватрослав Лисински“ в Загреб. Поканата за това участие идва от хърватските организатори в резултат от изключително успешното гостуване на Филхармонията там през 2019 година. 

Програмата, която е избрал да представи Найден Тодоров на 26 ноември, включва едни от шедьоврите на Феликс Менделсон-Бартолди. Солист в Загреб ще бъде обичаният български цигулар Веско Ешкенази, който ще представи Концерта за цигулка, а във втората част ще звучи Симфония №4 “Италианска“. Програма, която ще бъде представена и в концерт на 24 ноември в зала “България“. 

Найден Тодоров“Менделсон е един от композиторите, които имат най-близко до нас звучене, без самият той да е славянски автор. Италианската симфония, на която се спряхме, е едно от най-жизнеутвърждаващите произведения, които съществуват в света на класическата музика, а концертът му за цигулка е може би най-известният, писан някога“ – каза Найден Тодоров. 

След гастрола си в Загреб на 12 декември за първи път в своята история Софийската филхармония ще гостува в голямата зала на Берлинската филхармония. В програмата отново ще присъства Симфония №4 “Италианска“ от Менделсон, а солист е Людмил Ангелов, които ще поднесе своята интерпретация на Концерт за пиано и оркестър №3 от Панчо Владигеров. 

“Знаем, че Панчо Владигеров е бил изключително свързан с Берлин. Прекарал е голяма част от живота си там. Точно в Берлин той печели два пъти наградата “Менделсон“. Идеята на организаторите беше да свържем музиката на Владигеров с Менделсон и така се оформи програмата“ – добави Найден Тодоров.

Какви други подробности разказа Найден Тодоров, можете да чуете в интервюто, което даде за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" на БНР.


Снимки – Василка Балевска, Софийска филхармония
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", май 2024

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 09.05.24 в 10:33

Започва Музикалният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща"

XV Международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" е част от Културния календар на Община Пловдив. Пролетното издание тази година започва на 12 май и ще продължи до края на месец юни. Артистичният директор Мила Павлова и нейният екип, подкрепени от Министерството на културата, Община Пловдив и фондация "Музикартисимо", за пореден път..

публикувано на 08.05.24 в 12:45
Orchestre tout puissant Marcel Duchamp

Всемогъщият оркестър "Марсел Дюшан" в София

Афробийт , (пост)пънк , авангарден поп , инди-джаз … каквото и да кажем за музиката на Orchestre tout puissant Marcel Duchamp (или Всемогъщия оркестър "Марсел Дюшан"), ще е хем точно в целта, хем крайно недостатъчно. Възникнал преди 18 години в независим скуот (завзето градско пространство) в Женева, днес Оркестърът наброява 12 души с две..

публикувано на 07.05.24 в 19:52
Проф. Пламен Джуров

Проф. Пламен Джуров – един диригент, една епоха

През последните близо 50 години името на проф. Пламен Джуров се утвърждава като емблема и запазена марка за висше художествено майсторство в извайването на музикалната тъкан чрез висока ерудиция, богата душевност, себеотдаденост на любимото изкуство – музиката, винаги търсещ нови пътища и неизследвани хоризонти, вдъхновен експериментатор и не на..

публикувано на 07.05.24 в 08:33