На 25 ноември предстои официалното откриване на новия офис на Българския културно-информационен център в Скопие, разположен в центъра на града. Тогава ще бъде открита и изложбата "Заедно" 2 – продължение на експозицията на български и македонски художници, която до този момент беше представена в Културно-информационния център.
"Развитието на културната политика и дипломация е неизменен приоритет за работата ми тук. Към момента мога да кажа, че културата, заедно с туризма и спорта, са единствените сфери, които не са натоварени от негативната политическа конотация, макар че имаме и такива примери. Но трябва да се концентрираме върху по-добрите резултати, които постигаме с работа си“, казва Антония Велева, директор на Българския културно-информационен център в Скопие, Република Северна Македония. На този пост тя е от година и половина и казва, че за нея Македония е кауза.
"До края на годината имаме още събития, които сме планирали и които се надявам, че ще можем да реализираме. Те са продължение на редица големи събития, които имахме вече – от края на лятото до този момент“, казва Антония Велева.
През октомври месец в Националната галерия на Република Северна Македония беше открита изложбата “Дипломация и изкуство” на Държавния културен институт към Министерството на външните работи на България. Преди това – в края на септември, на Международния фестивал на антична драма "СТОБИ" във Велес гостува спектакълът "Одисей” на Драматичен театър - Пловдив, който получи наградата ГРАН ПРИ в категория за "Най-добър спектакъл“. Диана Добрева пък взе наградата за най-добра режисура, разказва Антония Велева.
"Надяваме се, че ще успеем да осъществим и една голяма наша мечта – това е проект, за който работим през изминалите седем месеца, става дума за концерт на Александрина Пендачанска заедно с Оркестъра за опера и балет на Република Северна Македония. До края на годината трябва да ни гостуват още две театрални постановки", допълва Велева.
В новият офис на Българския културно-информационен център в Скопие има богата библиотека, освен това там ще могат да бъдат организирани редица културни събития – не само срещи, но и изложби, прожекции на кино, ще могат да бъдат представени и камерни театрални представления.
"Срещнахме подкрепа на Министерството на културата, но и не само защото откриването на новия център беше един проект, който показва точно приоритетността на Република Северна Македония и на България, която се опитва да покаже по всеки един начин, че сме добронамерени и че културата е онзи мост, който сближава хората от двете държави“, казва Антония Велева. С нея говорим още за плановете, за онова, което предстои да се случи през следващите месеци в Българския културно-информационен център в Скопие и най-вече – говорим за това защо културата е толкова важна.
Чуйте разговора с Антония Велева.
Снимки – Български културно-информационен център в Скопие
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg