Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Кой се грижи за безопасността на полетите?

Възпитание, природна даденост и самоконтрол – трите качества на авиомеханика

4
Бойко Гълъбов (авиомеханик)
Снимка: личен архив

Разказваме историята на Бойко Гълъбов от София. Той е авиомеханик и е един от хората, които знаят всичко за самолетите. Занимава се с тяхната поддръжка от близо 40 години. Вече е пенсионер, но продължава да споделя дните си с огромните бели птици, както често ги наричаме. Казва, че “работата е екипна, сервизирането на самолетите е на зони, безопасността на полета е издигната в култ, както и личната, и колективната отговорност“.

Споделя, че “един отбор играе добре, когато определен играч вкарва голове“. Задължителен е тристепенният контрол на сигурност. Определя самолета като жив организъм, който неизбежно старее и трябва да бъде добре поддържан. Зоната, за която отговаря той, е управление на самолета или т.нар Flight control.

Оказва се, че битката с корозията е най-голяма, а пестенето на гориво може да се осъществи и благодарение на лаковото покритие, самолетите се състоят от хиляди агрегати, а от голямо значение е дори изправността на масичката за хранене.

Бойко Гълъбов обича да чете книги, а мисълта за работата понякога не го напуска дори, когато си е вкъщи. Женен е от 42 години, има две дъщери, за които е сигурен, че могат да бъдат определени като добри хора и добри личности.

В ефира на “Нашият ден“ той говори за изборите в живота, за мечтите, за посоките, за страданието на самолетите и борбата с корозията. Говори също за излитанията и кацанията, както и за колективната работа и отговорността.


Каква е височината, на която се издигат самолетите и каква е височинната норма?, разказва Гълъбов в интервю за БНР.

“10 км, 10 000 метра, режимът е в този порядък, в който икономиите на гориво и комфортът са най-добри – скорост от 800- 900 км“.

Разстоянието между хората…

“Определено днес сме по-разделени, отколкото вчера. Нарушен е колективният дух, липсва усещането за колективизъм, надделява индивидуалността най-вече заради това, че хората искат да получат паричното възнаграждение, което им се полага“, посочва още той.

“Идват да се обучават млади хора, има интерес, но не е така застъпен, както в миналото. Обучението е сериозно, имаме идеята всяка младо момче, което дойде, да бъде обгрижвано с идеята след това да унаследи и да стъпи здраво на краката си. Такъв специалист се изгражда с години, не веднага“, разказва още Бойко Гълъбов в интервю за БНР.

“Специално в нашата компания се залага повече на кадри като мен – по-възрастни и по-смазани в едно отношение, но и младите не са за пренебрегване“, посочва още той.

Какво е нужно за професията?

“Възпитание, природна даденост и не на последно място самоконтрол“, казва още Гълъбов.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


Снимки: личен архив

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24