За златните медали от различни състезания, амбициите и желанието за учене в "Нашият ден" разказва седмокласничката Йоана Младенова от столичното 125 СУ "Боян Пенев“. Тя е най-голямата от трите деца на семейството на Таня Чимбулева и Пламен Младенов. Кутията ѝ с медали прелива, а папката с грамоти вече е приютила над 50 отличия.
"Като малка винаги задаваше много въпроси за различни неща. От много малка се научи да чете. Едно от нещата, които ѝ харесваха да чете, освен приказките, бяха и енциклопедиите. Особено за космоса имаше много буден интерес“, припомня Таня Чимбулева, майка на талантливата ученичка.
Приятелството на Йоана с математиката започва още в първи клас. Започва скромно с грамота, след което получава първите си два златни медала. Това я мотивира и от първи до четвърти клас тя постоянно участва в различни състезания. Преди близо седмица Йоана увеличи колекцията си от златни медали. Тя спечели Есенния математически турнир с максимален брой точки – 26, защото представя нестандартно и оригинално решение на задачите.
"Това е най-големият ми успех, който съм постигала. Бях много доволна и се зарадвах, защото получих максимален брой точки, защото не бях решила всички задачи по авторовите решения. Похвалиха ме, че имам оригинално решение“, споделя Йоана Младенова.
Според майката на Йоана много важна е подкрепата от учителите, които да успяват да мотивират децата. Самите децата търсят допълнителни ресурси и обменят информация по между си.
"Преди година започнах сама да си търся някои задачи. Най-много обичам теорията на числата и алгебрата. Имам много сборници, от които мога да намеря много важни задачи. Важен принос изигра и школата по математика, която посещавам. Учителите Васил Василев и Александър Иванов ме научиха на много неща“, допълва Йоана.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Какъв е атмосферният, ценностен и емоционален въздух на България? Защо хората не припознават градския транспорт като алтернатива на автомобилния трафик? Представителите на националното обединение "Дишай, България" в Девня (Ваня Захариева), Димитровград (Росен Давчев) и Русе (Галичка Николова) разказват за своите трудности в "Нашият ден"...
Какво е компроматна война, защо виждаме атаки само срещу конкретни политически партии и политици и какво означава тази могъща атака на едните към конкретно – другите, коментира в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“ Весислава Танчева, комуникационен експерт. Какво е компроматна война "Думата "компромат", между другото, е русизъм и идва от..
Доколко мръсният въздух в България, цяла Европа и вече почти в целия свят пречи на нас конкретно, жителите на София? Разбира се, проблемът може да е глобален, но за нас той е чисто локален. И ние се опитваме по някакъв начин да разберем какви са причините и да ги отстраним, доколкото можем, за да дишаме самите ние чист въздух, когато ставаме..
Продължаваме с рубриката ни, в която разговаряме с журналисти в изгнание, бягащи от репресивните режими в страните си. Този път турският журналист Джевхери Гювен , който живее в Германия под полицейска охрана заради заплахи за живота му, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" какво е да живееш в страх, кой иска думите му да замлъкнат и..
Тази седмица се навършиха две години от залавянето и изпращането на Алексей Навални в руски затвор. На какво е символ Навални за свободно мислещите руснаци, какво се случва в руското общество – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова, руска журналистка, избягала в България от режима на Владимир Путин. Казусът – убежище..
300 преводачи на художествена литература у нас излязоха с отворено писмо, с което призовават да бъде вдигната най-ниската ставка за превод. С писмото те..
Изтъкани от добри намерения родителите често дават на малките деца екрани, за да могат да ги нахранят, за да учат песнички, чужд език или просто за да..
"Достъпът до изкуство на нечуващите деца в България е напълно ограничен и голяма част от тях не са гледали театър. Причината за това е липсата на театрални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg