С изложба, която се открива днес (30 ноември) в галерия "Академия", се отбелязва 70-годишнината от рождението на големия български скулптор Емил Мирчев, възпитаник на Националната художествена академия и дългогодишен професор там. Неговото творчество се простира в областта на монументалните и кавалетните форми. Работи с класически материали като бронз, камък, дърво и керамика. Творбите му се отличават с индивидуална, оригинална стилистика и носят ясни естетически, нравствени и философски послания, за посланията и майсторството в скулптурата на Емил Мирчев, разказва неговият син – доц. Момчил Мирчев, който продължава делото на баща си като скулптор и като преподавател.
"Направил е емблематични на национално ниво работи. Но неговото творчество се разпростира и в чужбина. Една негова значима творба е "Американски дипломати", направена 2004 година, описва момента от подписването на Декларацията за независимост на Америка. Намира се пред главния вход на Американското посолство. Решена е в един аристократичен стил. Друга работа значима на баща ми е фигурата на проф. Стефан Бобчев, която се намира пред Университета за национално и световно стопанство."
Емил Мирчев завършва НХА при проф. Борис Гондов през 1974 година. От 1976 до 1981 г. е преподавател по скулптура в Художествената гимназия "Илия Петров". Реализирал е проекти в областта на монументалната скулптура в България, Турция, Швеция, Белгия, Испания. Скулптурите на Емил Мирчев свидетелстват за достигнат синтез на класически и модерни насоки. Впечатление в почерка му правят и скулпторите "Голгота" и "Левски". Прави впечатление разнообразието от конкретни решения при запазване на основните мирогледни и формални посоки на неговото пластическо верую.
"Постоянната експозиция на един музей обикновено остава от пет до десет години, поне така е в чужбина, но в България реалността е малко по-различна. У нас все още има много музеи, в които виждаме стари експозиции, създавани през 70-те и 80-те години, с всичките техни плюсове и минуси. Със сигурност една постоянна експозиция трябва да има допир със..
След новината за оттеглянето на "Арт фест" от управлението имаше реална опасност за арт хаус киното на София да затвори. За радост, това няма да се случи и в следващите месеци управлението се поема от "Purple Rain", компания зад която стоят имената на Борислав Чучков, Цанко Василев и Ради Георгиев. Тримата участват в обявения от Съюза на българските..
52 интервюта, публикувани в различни медии през последните петнайсет години с някои от най-талантливите, изявени и обичани творци на нашето време, са представени в книгата на Теодора Станкова, журналист, собственик и управител на фондация "Софийските метафори". За съжаление някои от тях вече са покойници, но думите им остават. Всяко от..
Здравка Василева гради своя личен път в изкуството със своя характерен и запомнящ се и уникален образ на живописец. Като професор по живопис и композиция, ръководител на катедра Живопис, на проекти, на студентски изложби, тя е от водачите на новите поколения млади живописци. С тези думи на Вихра Пешева ви въвеждаме в самостоятелната изложба на..
Избрана поезия от съвременния китайски поет на неформалната поетична сцена Ю Дзиен излезе на български език с превода и подбора на Веселин Карастойчев. Той сподели специално за "Артефир", че това издание е най-пълното в световен мащаб и по думите на Ю Дзиен, с когото Веселин общувал активно, докато е работил върху книгата. През 1985 година Ю Дзиен..
Как могат да бъдат регулирани социалните мрежи и гражданите да бъдат предпазени от фашизоидни политици, тероризъм и невярна информация в тях? Как..
Под заглавие "Камъните на мисълта" излязоха на български в превод на Стоян Гяуров записките на Хенинг Ритер – германски журналист, писател и преводач. В..
Напук на дигиталната ера, в която живее целият свят, България си има свои правила за съществуване. Винаги някак наопаки, с няколко хода назад, без кой знае..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg