Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Е.Т.А. Хофман в Националната библиотека

През тази година се отбелязват 200 години от смъртта на Е.Т.А. Хофман – писател от епохата на романтизма, композитор, диригент, художник, сценограф, но и юрист, какъвто е бил през по-голямата част от живота си. Най-известен е като автор на приказки, а у нас е превеждан още от края на 19-и век – първоначално от френски и руски, а след това от немски език. 

Много известни писатели от различни краища на света са били под влияние на неговите произведения – Едгар Алън По, Дикенс, Уолтър Скот, Байрон, Булгаков, Оскар Уайлд, Хуго фон Хофманстал, Херман Хесе и Томас Ман, Достоевски, Балзак, Бодлер, Гогол…

У нас годишнината беше отбелязана с откриването на изложбата "Е. Т. А. Хофман – документи от Бамберг в репродукции", разположена в централното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Това са 42 репродукции – рисунки на Е. Т. А. Хофман, негови сценографски проекти, карикатури, нотни партитури и ръкописи на произведения, част от архива на библиотеката в Бамберг, Гермния.

Инициатор на проекта "Е. Т. А. Хофман – документи от Бамберг в репродукции" е проф. д-р Бернхард Шемел. "Unheimlich fantastisch. E. T. A. Hoffmann 2022" е надсловът, под който протичат и целогодишните чествания в Германия.

Изложбата може да бъде разгледана до 5 декември 2022 г. в Централното фоайе на Националната библиотека.

Чуйте проф. Ангел Ангелов.

Снимки – Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47