Къде и как можем да помогнем на човек, останал без дом? Работят ли телефоните на центровете за временно настаняване? Как София се грижи за бездомните хора и къде са те в студеното време? В "Нашият ден" журналистът Димитър Кенаров, Росица Кратункова от сдружение "Лекари на света" и Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към Столична община, коментират проблемите на бездомните. Нуждата от публични политики, според които да се осигурява дом на хора, при които има риск да станат бездомни, както и за Центровете за временно настаняване, които са крайно недостатъчни, а някои от тях са в много лошо състояние.
Журналистът Димитър Кенаров разказва за своята среща с бездомник на име Георги Георгиев, който обитава ъгъла на улиците "Славянска“ и "6 септември“.
"Той беше в абсолютно обездвижено състояние. Хората просто го прескачаха. Наблюдавах го в продължение и на две седмици и реших, че нещо трябва да се направи, защото този човек може да умре от студ“, посочва той. И споделя, че решава да даде публичност на този проблем, защото трябва да започне един дебат по темата за бездомните хора в България.
"Цялата картина се допълва от липсата на социални услуги и жилищна политика, както и неразбирането у хората, както и на институции и хора, какво е бедността. Какви са структурните причини за бедността, как може един човек да изпадне до такова положение, че да седи на улицата“, посочва Росица Кратункова, служител по застъпничество и комуникация в сдружение "Лекари на света“.
Тя допълва, че има разделение на населението по етнически фактори. Жилищните потребности на младите семейства и отделно ромският етнос. Трябва да има единен подход и цялостна политика, която да бори структурните системни проблеми, без значение кой от какъв етнос е. 2,5 милиона българи – почти 34% от всички хора в България – живеят на много малка жилищна площ, т.е. под 15 кв.м.
За съжаление не е ясно колко са бездомните хора в България. Липсва каквато и да било информация. Днес е много лесно да останеш на улицата. Въпреки това, вместо да адресира реалните причини, през последните години видяхме една група от политическия елит да насочва расистката си риторика върху ромите и незаконните постройки, скривайки истинската ситуация с жилищната политика или по-точно липсата на такава.
"Столична община има мобилни екипи. Имаме специална група, която работи с бездомните хора за това те да не остават на улицата. Работим и с общинските болници, защото хората на улицата са в тежко здравословно състояние без осигуровки“, посочва Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към СО.
Трябва да има държавна жилищна стратегия, а общините да предложат безплатни бани и тоалетни, смята Росица Кратункова.Целия разговор с Димитър Кенаров, Росица Кратункова и Мина Йовчева можете да чуете в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg