Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня

Бездомните – чий проблем са?

Как преживяват зимата бездомните хора в София?

Снимка: @pixabay

Къде и как можем да помогнем на човек, останал без дом? Работят ли телефоните на центровете за временно настаняване? Как София се грижи за бездомните хора и къде са те в студеното време? В "Нашият ден" журналистът Димитър Кенаров, Росица Кратункова от сдружение "Лекари на света" и Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към Столична община, коментират проблемите на бездомните. Нуждата от публични политики, според които да се осигурява дом на хора, при които има риск да станат бездомни, както и за Центровете за временно настаняване, които са крайно недостатъчни, а някои от тях са в много лошо състояние.

Журналистът Димитър Кенаров разказва за своята среща с бездомник на име Георги Георгиев, който обитава ъгъла на улиците "Славянска“ и "6 септември“.

"Той беше в абсолютно обездвижено състояние. Хората просто го прескачаха. Наблюдавах го в продължение и на две седмици и реших, че нещо трябва да се направи, защото този човек може да умре от студ“, посочва той. И споделя, че решава да даде публичност на този проблем, защото трябва да започне един дебат по темата за бездомните хора в България.

"Цялата картина се допълва от липсата на социални услуги и жилищна политика, както и неразбирането у хората, както и на институции и хора, какво е бедността. Какви са структурните причини за бедността, как може един човек да изпадне до такова положение, че да седи на улицата“, посочва Росица Кратункова, служител по застъпничество и комуникация в сдружение "Лекари на света“.

Тя допълва, че има разделение на населението по етнически фактори. Жилищните потребности на младите семейства и отделно ромският етнос. Трябва да има единен подход и цялостна политика, която да бори структурните системни проблеми, без значение кой от какъв етнос е. 2,5 милиона българи –  почти 34% от всички хора в България – живеят на много малка жилищна площ, т.е. под 15 кв.м.

За съжаление не е ясно колко са бездомните хора в България. Липсва каквато и да било информация. Днес е много лесно да останеш на улицата. Въпреки това, вместо да адресира реалните причини, през последните години видяхме една група от политическия елит да насочва расистката си риторика върху ромите и незаконните постройки, скривайки истинската ситуация с жилищната политика или по-точно липсата на такава.

"Столична община има мобилни екипи. Имаме специална група, която работи с бездомните хора за това те да не остават на улицата. Работим и с общинските болници, защото хората на улицата са в тежко здравословно състояние без осигуровки“, посочва  Мина Йовчева, директор на дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" към СО.

Трябва да има държавна жилищна стратегия, а общините да предложат безплатни бани и тоалетни, смята Росица Кратункова.

Целия разговор с Димитър Кенаров, Росица Кратункова и Мина Йовчева можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10