Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предприемач – какво е нужно, за да си успешен?

Снимка: БНР

“Едва ли има не само в България, но и по целия свят, човек, на когото му е приятно да има началник. По-често се стремим да бъдем независими. Естествено е човек да търси възможности за такова устройство на живота си, че да решава сам какво и как. За успеха на предприемача не се изисква само тази настройка. Това е важна първа стъпка, но ти трябват и знания, за да бъде ефективен.

Повтаряме прозрения на хора, работили десетилетия преди нас, една е задачата да изберем какво е правилно и стратегически полезно да бъде предприето, и второ, да се научим да го правим по един добър начин. Успехът зависи от двете умения“.

Това каза в интервю за БНР доц. Костадин Коларов, директор на Института по предприемачество.

“Самото предприемачество, като област на образованието, има своята история в България повече от 30 години. Имах удоволствието и честта да бъда от първите студенти 1992 г., когато дисциплината “предприемачество“ стана задължителна за изучаващите тогава икономика и управление на промишлеността“, казва още в ефира на “Нашият ден“ доц. Коларов.

Ето какво мисли Цветелина Динчева, студент в специалност "Предприемачество" в УНСС:

“Създадох своя магазин по време на обучението си в УНСС в специалност “Предприемачество“. За да бъдеш предприемач, се изисква много самоконтрол. Едно е да не искаш да имаш шеф на главата си, друго е човек сам да се контролира кога да работи и кога да не работи. Човек трябва да знае, че от него зависи абсолютно всичко. Най-вече трябва да се самоконтролира и да не се саботира сам“, казва в ефира на “Нашият ден“ Цветелина Динчева, млад предприемач, който има онлайн магазин за козметика.

Защо са важни презентациите?

“Те са комуникационни умения. Как комуникираме, е от огромно значение за това как ще се развием като професионалисти в нашата кариера и личен живот. Много често на хората им се налага да изнесат реч на сватба и семеен празник и тогава разбират, че това е нещо трудно“, казва в ефира на “Нашият ден“ Християн Стоилков, автор на книгата “Лидер в презентациите“ и студент в специалност “Предприемачество“ в УНСС. 

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55