Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София Тех Парк – мястото за иноватори, предприемачи и хора от света на бъдещето

Снимката е илюстративна
Снимка: sofiatech.bg

Българският символ на триъгълника на знанието е София Тех Парк, там където се случва връзката между образованието, науката и бизнеса. Най-интригуващото на територията на технологичния парк е българският суперкомпютър. Приоритетните области за развитие и дейност на София Тех Парк са информационни и комуникационни технологии, науки за живота, зелени енергии, образование, предприемачество, иновации, подкрепа на стартиращия бизнес.

"Екипът на Discoverer прецени, че е време да разширим неговите възможности с нещо, което липсваше при първоначалната конструкция, а именно графични ускорители и повече памет“, обяснява в "Нашият ден“ председателят на Надзорния съвет на София Тех Парк Петър Статев.

И допълва, че за да има изкуствен интелект, машините трябва се обучат да достигнат в максимална степен свободата на аналогии на създаване. Но още сме далеч от това. За да решаваме задачи в сферата на изкуствения интелект и големите бази данни, са необходими компютри с графични ускорители, върху които, използвайки математиката на невронните мрежи, да може да се симулира начинът, по който работи човешкият мозък.

Суперкомпютърът може да обработва огромни масиви данни, което ще намери приложение в медицината, в прогнозите на климатичните промени, в анализа на трафика и в други общественозначими дейности.

"Екипът на българският суперкомпютър успя да създаде разбираемост за възможностите и в момента има академични и бизнес потребители от почти цяла Европа. 

"Discoverer е един елемент в общата система за контрол, мониторинг и подобряване живота на хората в София. Добрата новина е, че Столична община има няколко проекта с прилагането на иновативните технологии с оглед на измерването на качеството на средата, в която живеем. Най-популярна е системата за измерване качеството на въздуха. Но и транспортната система е важна“, казва Петър Статев.

"През последната година София Тех Парк разработи три нови инкубационни програми. Първата е новата инкубационна програма, която в същност е идея за развитие на иновационната екосреда на територията на София Тех Парк и на България. Чрез създаване на стартиращи предприятия освен инкубиране идеята е да включим новата програма за акселериране на процесите, но да заложим най-вече на технологичния трансфер“, посочва Костадин Петков, член на Надзорния съвет на София Тех Парк.

В технологичния парк функционират 11 лаборатории, създадени с подкрепата на водещи експерти от академични институции като Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Техническия университет – София, Медицинския университет – София. Лабораториите в рамките на комплекса извършват независима и съвместна научноизследователска дейност, резултатите от която ще бъдат широко разпространявани.

Изключително важно е развитието на съвместният инкубатор с Европейската агенция за ядрени изследвания.

"Необходимо е да се създаде Асоциация на Балканските технологични паркове. В момента се водят преговори с партньори от Гърция, Турция от Румъния, Сърбия, Словения, Черна гора, за да работим заедно, защото няма смисъл да се инвестират пари и да имаме еднакви лаборатории със сходно оборудване. Може да се използва тази връзка, която дава суперкомпютърът с други суперкомпютри в Европа и на Балканския полуостров“, казва Костадин Петков.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10