"Явно бе, че за да заслужа по-добра участ, трябваше да платя прекалено висока цена, да продам личните си убеждения, да направя може би и някому зло, а аз не съм годен да се примиря с такова самоомърсяване. Успявах да се провирам между несправедливостите и жестоките удари, без да ми тежи нещо на съвестта. Запазвайки мълчание и задоволявайки се с най-малкото парични средства, запазвах убежденията си, независимостта си в мисленето и разсъждението, успявах морално да се самозапазя, а това бе най-важното за мене.“
Това са думи на композитора Лазар Николов в "Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли". Както пише в предговора редакторът на книгата проф. Юлиан Куюмджиев, книгата е "хроника на повече от половин век – времевият обхват, посочен от автора, е от началото на 30-те години на миналия век (детството му) до края на 1988 година, а текстът е писан в период от петнадесет години" и заключава – "спомените му представляват изключително важно свидетелство за времето, в което е проправен пътят на Новата музика в България.“
Елиана Захариева разказва за книгата по повод отбелязването на 100-годишния юбилей на композитора в сп. "Култура": "Около пет години преди кончината си чичо ми Лазар Николов донесе у нас един добре опакован пакет и ми го даде с молбата да го съхранявам, да не го чета и да го отворя след петнайсет години. Така и направих. През 2020 г. отворих пакета и прочетох написанoто от него – ръкопис в пет тетрадки. За мен текстът освен интересен с фактологията си, разбира се, през субективния поглед е и дълбоко емоционален. Предоставила съм го на трима музиканти, които в последните години от живота на Лазар Николов бяха неотлъчно до него – Драгомир Йосифов, проф. Юлиан Куюмджиев и проф. Ангелина Петрова".
Книгата "Разказ за преживяното. Биографични бележки и размисли" вече е факт. В нея можем да прочетем спомени за имена от българската музика като Любомир Пипков, Петко Стайнов, Панчо Владигеров, Димитър Ненов, Константин Илиев, Георги Тутев, Добрин Петков, Васил Казанджиев. На корицата е портретът на композитора (1940 г.) от Никола Ганушев. В Националната музикална академия на 9 декември ще се състои премиерата и концерт с изпълнения на творби от Лазар Николов.
Чуйте проф. Юлиан Куюмджиев.
Снимка – НМА "Проф. Панчо Владигеров"
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg