Той се връща всяко лято в България и твърди, че “не се чувства емигрант, защото в Лапландия е по избор, а не по принуда“. В компанията, в която работи, са около 70 души от 40 различни държави.
Мартин Стефанов е роден във Видин, но последните години се е установил в северната част на Финландия в градчето на Дядо Коледа в Лапландия - Рованиеми.
Северното приключение за Мартин започва през 2012 година. Още докато следва "Мениджмънт на туризма", се озовава във Финландия като разменен студент по "Еразъм“. Влюбва се в мястото, в университета и се връща там за магистърската си програма по "Управление на културния туризъм". По време на следването се нуждае от работа и започва да работи като туристически гид заради гъвкавите смени, които му позволявали да посещава лекциите в университета.
“В Лапландия в момента все още е тъмно, въпреки че няма часова разлика с България и е минус 20 градуса. Тези температури се понасят с повече дрехи. Много хора си мислят, че човек може да се приспособи към студеното време, но имам десетилетие опит с него и не мисля, че можеш да се приспособиш, просто добавяш повече дрехи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мартин Стефанов, който от 8 години работи като туристически гид в Рованиеми.
Рованиеми...
“В града вече започва да се усеща празничното настроение. Туристите се увеличават. Вече има коледна украса. Усеща се, че настъпва Коледа“, разказва той и подчертава:
Лапландия е сред най-посещаваните дестинации в света, особено през последното десетилетие – и заради Дядо Коледа, и заради Северното сияние. Има хиляди туристи по улиците, въпреки че градчето е доста малко – около 60 000 души. Декември е най-натовареният туристически сезон, особено около Коледа“.
Градчето на Дядо Коледа..
“Това са няколко сгради около един площад. През средата на площада минава Северната полярна окръжност. Там се намира приемната на Дядо Коледа, неговият офис. Опашките са много големи през декември, понякога се налага хората да се редят и да чакат по два часа. Дядо Коледа може да се посети през всеки един ден в годината, дори през лятото“, разказва още той в интервю за БНР.
Ритуали по изпращането на Дядо Коледа...
“В деня преди Коледа има нещо като туристическа атракция. Има един впряг с елени и чисто символично Дядо Коледа на един дълъг път, който се осществява само за една нощ.
Хората идват тук предимно, за да си вземат спомени. Най-важните неща, заради които хората пътуват толкова далеч и на север, са да преминат Северната полярна окръжност, където се намира градът Рованиеми“, разказва още Мартин.
Кога се вижда Северното сияние?
“Всички мечтаят за Северното сияние, но не е толкова лесно да се види. То не се появява толкова често, колкото хората очакват и колкото виждат в маркетинг материалите.
То се вижда, когато има ясни условия – ясно небе и висока соларна активност, тогава бих предприел т.нар. "търсене на сиянието или лов". Отиваме някъде далеч от града и от светлинното замърсяване, на възможно най-тъмното място, и започваме да чакаме. Това наричаме “търсене и ловуване на Северното сияние“, разказва още Стефанов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg