Той се връща всяко лято в България и твърди, че “не се чувства емигрант, защото в Лапландия е по избор, а не по принуда“. В компанията, в която работи, са около 70 души от 40 различни държави.
Мартин Стефанов е роден във Видин, но последните години се е установил в северната част на Финландия в градчето на Дядо Коледа в Лапландия - Рованиеми.
Северното приключение за Мартин започва през 2012 година. Още докато следва "Мениджмънт на туризма", се озовава във Финландия като разменен студент по "Еразъм“. Влюбва се в мястото, в университета и се връща там за магистърската си програма по "Управление на културния туризъм". По време на следването се нуждае от работа и започва да работи като туристически гид заради гъвкавите смени, които му позволявали да посещава лекциите в университета.
“В Лапландия в момента все още е тъмно, въпреки че няма часова разлика с България и е минус 20 градуса. Тези температури се понасят с повече дрехи. Много хора си мислят, че човек може да се приспособи към студеното време, но имам десетилетие опит с него и не мисля, че можеш да се приспособиш, просто добавяш повече дрехи“, казва в ефира на “Нашият ден“ Мартин Стефанов, който от 8 години работи като туристически гид в Рованиеми.
Рованиеми...
“В града вече започва да се усеща празничното настроение. Туристите се увеличават. Вече има коледна украса. Усеща се, че настъпва Коледа“, разказва той и подчертава:
Лапландия е сред най-посещаваните дестинации в света, особено през последното десетилетие – и заради Дядо Коледа, и заради Северното сияние. Има хиляди туристи по улиците, въпреки че градчето е доста малко – около 60 000 души. Декември е най-натовареният туристически сезон, особено около Коледа“.
Градчето на Дядо Коледа..
“Това са няколко сгради около един площад. През средата на площада минава Северната полярна окръжност. Там се намира приемната на Дядо Коледа, неговият офис. Опашките са много големи през декември, понякога се налага хората да се редят и да чакат по два часа. Дядо Коледа може да се посети през всеки един ден в годината, дори през лятото“, разказва още той в интервю за БНР.
Ритуали по изпращането на Дядо Коледа...
“В деня преди Коледа има нещо като туристическа атракция. Има един впряг с елени и чисто символично Дядо Коледа на един дълъг път, който се осществява само за една нощ.
Хората идват тук предимно, за да си вземат спомени. Най-важните неща, заради които хората пътуват толкова далеч и на север, са да преминат Северната полярна окръжност, където се намира градът Рованиеми“, разказва още Мартин.
Кога се вижда Северното сияние?
“Всички мечтаят за Северното сияние, но не е толкова лесно да се види. То не се появява толкова често, колкото хората очакват и колкото виждат в маркетинг материалите.
То се вижда, когато има ясни условия – ясно небе и висока соларна активност, тогава бих предприел т.нар. "търсене на сиянието или лов". Отиваме някъде далеч от града и от светлинното замърсяване, на възможно най-тъмното място, и започваме да чакаме. Това наричаме “търсене и ловуване на Северното сияние“, разказва още Стефанов.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg