Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Иванов: Големият въпрос е за бъдещето на Русия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия реагира остро на посещението на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон, като обвини Съединените щати в индиректна война. Американският президент Джо Байдън увери своя украински колега Володимир Зеленски, че ще подкрепя Украйна колкото е необходимо. 

Руският президент Владимир Путин подчерта, че страната му ще намери противодействие срещу американската противовъздушна система "Пейтриът", която Съединените щати предоставят на Украйна. Според "Политико" Пентагонът разглежда възможността за подготовка на украински военни за работа със системата в американска база.

Путин подчерта, че страната му ще намери противодействие, като все пак отбеляза, че Русия иска да сложи край на войната в Украйна и че всички военни конфликти завършват с дипломатически преговори. Според говорителя на Белия дом Джон Кърби обаче, Путин "не е дал абсолютно никаква индикация, че е готов да преговаря". 

“Безспорно войната в Украйна е международното събитие на годината. Вчера за първи път Путин наруши собствените си закони, които той прокара в Русия. Той нарече “специализираната военна операция“ в Украйна “война“. Не мога да си представя по-голямо падение от това!“

Това каза в интервю за БНР журналистът Иво Иванов.  

“Другото, което трябва да откроим през тази година е, че въпреки всички заплахи, че конфликтът ще прерасне в глобален и световен, той успя да се задържи в рамките на Русия и Украйна, защото Русия няма глобални съюзници, глобални играчи, които да я подкрепят. Русия има за съюзник една регионална сила като Иран. Останалото са сателити като Беларус и низвергнатата Северна Корея“, посочи още той.

Според него големият въпрос остава за бъдещето на Русия и това ще се решава следващата година с изхода от войната. Едно от основните теми на разговора между Байдън и Зеленски е била именно това – какво ще се случи с Русия?“.

Русия отхвърли предложението за един достоен мир…

“Когато беше срещата на Г-20 и Путин не отиде на нея, западните държави му предложиха тази формула, която беше най-добра за излизане от конфликт. Предложиха му Русия да изтегли своите войски на границата от 24 февруари, но остана неясно дали Дуганск и Луганск трябваше да бъдат върнати. Предложиха му Крим да остане в сегашното положение, да се водят преговори за него, но Русия да не напуска полуострова. Това беше най-добрата оферта, която можеше да получи“, посочи още Иванов. 

Според него големият въпрос е какво ще стане с ядрения арсенал, когато се стигне до смяна на режима в Кремъл:

“Най-куриозното, което се получи тук е, че единствената гаранция за Русия оттук нататък, че Киев няма да посмее да разработи собствено ядрено оръжие, за да си гарантира мир с Русия, това е ако Украйна стане член на НАТО. От първоначалната опция Украйна да не влезе в НАТО, сега това е най-добрата опция за Русия, Украйна да е в НАТО, за да бъде възпирана от останалите съюзници“.

Ясни ли са целите на войната?

“Целта Русия да ликвидира Украйна и отново да я направи сателитна държава е непостижима. Остава другата цел - да се намери мир, който да е приемлив и за двете страни“, каза още той в интервю на Александър Райчев за “Нашият ден“

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30