Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

За психичната здравна помощ и водовъртежа на бездействието

Живеем от скандал в скандал и много бързо забравяме

Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър
Снимка: Личен архив

"Проблемите, които имаме, не са никак малко и това се отразява съвсем естествено върху психичното ни здраве, каза пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на психиатричната болница "Свети Иван Рилски".

Прокуратурата поиска постоянно задържане на трите непълнолетни лица, заподозрени за убийството във видинското село Гъмзово. Конкретният повод за посегателството срещу жертвата е възникнал скандал за продаден алкохол на трите лица. Убийството е извършено по особено жесток начин, съобщи говорителят на Окръжната прокуратура във Видин Владислав Влашев. Четвъртото – 10-годишно момче, е под полицейска закрила и ще бъде привлечено като свидетел, тъй като заради възрастта си не може да носи наказателна отговорност.

"Със сигурност тяхното задържане под стража, осъждане и изтърпяване на наказание няма да излекува причините за тези отвратителни неща. А причините са в разграденото българско семейство, в бездействието на обществото към това какво се случва с нашите младежи“, посочва д-р Цветеслава Гълъбова.

Тя допълва, че това означава изключителна жестокост, граничеща със садизъм, и възниква въпросът къде са били родителите, къде е местната общност? Беше споменато, че те са извършвали много домови кражби. Защо не са взети необходимите мерки, защо всички са седели и са гледали безучастно?

"Този случай показва разпада на държавата, на българското общество. Знам, че думите са много силни, но ние трябва да си отворим очите и да не мислим, че животът е само тук и на жълтите павета“, коментира д-р Цветеслава Гълъбова.

Психиатричната помощ в България 

През 2023 г. трябва да започнат първите стъпки по Националната стратегия за психично здраве, а до 2025 г. е планирано да бъдат ремонтирани и обновени психиатричните болници в страната.

"Националният съвет по психично здраве, който беше първа стъпка в реформата, вече е сформиран и проведе три заседания. Извършени са необходими дейности по оценка на състоянието. Първите дейности по ремонти започват през април, тъй като те са част от Плана за възстановяване и развитие", твърди д-р Гълъбова.

Според нея ще има опит да бъдат направени законодателни промени. Нормативната уредба също се нуждае от ремонт. Напредва дейността по пребазирането в София на психиатричната болница "Свети Иван Рилски", което е огромна полза за пациентите. Те ще бъдат лекувани при нормални човешки условия. Ще започне работа и по обучение на кадри, обучение на медии как да се говори за психичната болест.

"Доста неща трябва да се променят в Закона за здравето в глава "Психично здраве", относно задължителното лечение и спешната психиатрична помощ. В Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс трябва да се направят промени, касаещи принудителното лечение на хора с психични заболявания, извършили тежки противоправни деяния“, коментира д-р Гълъбова.

Трябва да се направят съответни промени и при амбулаторната психиатрия. Психотерапията, трябва да бъде заплащана от Здравноосигурителната каса. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35