Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисията на Михаил Бонев да запознае учениците със съвременния танц

Михаил Бонев
Снимка: Ангелина Грозева

В танцовият пърформанс "Израстване" процесът на създаване е на база импровизация и разглеждане на темите за персоналното и професионалното израстване на отделната личност, как обществото влияе върху развитието на определени групи, теми важни за обществото ни и по-специфично, важни за публиката в местностите, в които спектакълът е предвиден да се представи – сред деца и общности, които нямат достъп до изкуство в ежедневието си.


Работата на актьорите е лабораторна и обръща специално внимание върху отделния човек и мястото му в обществото в интенциите на заобикалящата ни социологична система. Представлението задава въпрос за това как обществото ни създава стереотип за "нормалност" и кои са тези, които влизат в тази норма, какво се случва и след като бъдеш отхвърлен от системата. След процес на задълбочено изследване на тази тема актьорите работят и по въпроса, че след като личността не се чувства приета в обществото обикновено има две последствия - дегенерация и депресия, разказва младият актьор Михаил Бонев.

До момента са изиграни няколко представления в различни читалища и културни центрове в страната. Предстоят и още дати.



Михаил Бонев е завършил "Авторски театър" към СУ "Св. Климент Охридски". Работи и участва в различни танцови проекти и уоркшопи по света през годините.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55