Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Таня Чечкова: Законодателството има сериозен дефицит по отношение на домашното насилие

Промените в Закона за защита от домашното насилие и актуалните проблеми

Снимка: Алами/Ройтерс

През последните пандемични години случаите на домашно насилие и убийства зачестяват в България. Промените в Закона за защита от домашното насилие и актуалните проблеми, свързани с приложението му e темата на юридическото предаване "Законът и Темида". Събеседник е адв. Таня Чечкова от Адвокатска колегия - Пловдив. Ето как тя коментира темата:

"Броят на пострадалите от домашно насилие наистина се увеличава през годините. По принцип уредбата на борбата с домашното насилие в България е регламентирана със Закона за защита от домашното насилие, приет през 2005 г., а криминализирането на домашното насилие е регламентирано през 2019 г. в НК и се предвиждат по-тежки наказания. 

През миналата година са издадени 3054 заповеди за защита на жени, мъже, деца, вкл. и на хора с увреждания. "Този факт говори, че въпреки непрекъснатите промени и криминализацията, извършено по отношение на домашното насилие, броят на жертвите на насилие у нас прогресивно нараства, което навежда на мисълта, че сега действащата уредба е очевидно неадекватна и тя не обезпечава в максимална степен защитата на жертвите на домашно насилие. Това налага и приемането на проект за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие."

Статистиката показва, че през 2019 г. общо 22 591 български граждани са подали сигнали за домашно насилие. За съжаление през последвалите години броят на лицата вече нараства прогресивно въпреки премените в законодателството и те достигат 27 433 души, през 2021 г. броят отново нараства – 27 557 сигнали, подадени на спешен телефон 112."

Видовете домашно насилие. "Законът за защита от домашното насилие регламентира няколко вида актове, които могат да се квалифицират като домашно насилие. Според Закона това са физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие. Също така и опитите за такова насилие. В Закона е регламентирано и като форма на насилие принудителното ограничаване на личен живот, на лична свобода, на личните права, които са извършени от лица, които се намират в родствена връзка или които са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство

Промените, които сега тепърва са предложени в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие, са в следната насока. Тъй като тези понятия нямат ясна дефиниция по настоящем в Закона, предложението е в посока на това, че психическото насилие, както и икономическото насилие, трябва да бъдат дефинирани самостоятелно. Т.е. да бъде дадена легална дефиниция."

Повече за превенцията на домашното насилие, за препоръките на различни контролни и мониторингови механизми по конвенциите на ООН, за създаването на регулаторен орган, за предвидените промени в проектозакона – чуйте адв. Таня Чечкова от звуковия файл.

Снимка – Алами/Ройтерс


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото парно на Балканите? Да, в Търговската гимназия в Свищов!

Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..

обновено на 04.02.25 в 12:57

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01