Недостатъчен контрол е причината за разменените бебета в АГ “Шейново“. Това е установила проверката на агенция “Медицински надзор“.
“Ще бъдат издадени указания за изпълнение на алгоритмите, за да не се допускат подобни грешки“, обяви по-рано директорът проф. Росен Коларов.
Заради този случай ще бъдат глобени и наказани административно началничката на неонатологичното отделение, главната и старшата сестра в болница “Шейново“.
Какво ще се промени с тези наказания за начина, по който гледаме на следродилната грижа у нас? Кои са проблемите в България, свързани с грижата за бебетата, които десетилетия чакат своето решение?
Темата коментира в “Нашият ден“ акушерката Илона Нешкова от акушерски кабинет “Зебра“:
“Като започнем от това какви наказания са наложени, можем да достигнем до заключението, че не е съвсем ясно какво би трябвало да се направи, за да престанат да се случват такива неочаквани неща. Виждаме, че са наказани лекари и акушерки, но проблемите всъщност са системни, върху които би трябвало да се фокусираме и да се опитаме да разрешаваме.
Това, което можем да кажем, като най-общи точки, ако говорим специално за следродилната грижа, е липсата на достатъчно акушерки и отказа на професионалните организации да обособят акушерките, като отделни специалисти по нискорискови бременности, раждане и след това да бъдат основните хора, които обгрижват жените и бебетата“, казва тя и допълва:
“В момента акушерките са изпълнители на манипулации след раждането. Нямат много време, за да показват на майките какво да правят с бебетата“.
Според нея много голям проблем у нас е кърменето - подготовката, помощта и подкрепата за него след раждането:
“Времето на акушерките наистина не стига за този вид обучение.
У нас много често децата биват взимани от майките, дори не спят в една и съща стая с тях в болницата. Връзката сякаш е прекъсната малко след самото раждане“.
“Един от най-големите проблеми е, че жените биват отделяни от бебетата си за повече или по-малко време. Тук вече зависи от практиката на отделните болници.
При всички положения това увеличава риска от обърквания“, казва още тя.
Извън България…
“Системната грижа там е така организирана, че родителите да бъдат подготвени още по време на бременността за това, което ги очаква след раждането.
Семействата трябва да са готови, че това е тяхна работа, а не да се страхуват и да го отлагат грижата за новороденото.
Там всичко е организирано около това да не се отделят бебетата от родителите“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg