Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Sofia MENAR Film Festival започва с български филм

Здравко Григоров: Тази година фокусът на фестивала е провокиран от събитията в Иран

Седмицата започва със старта на поредното издание на един фестивал, организиран от сдружение “Позор“. Sofia MENAR Film Festival е кинофестивал в София, който запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят.

Програмата на Sofia MENAR Film Festival представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и включва тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им.

Събитието се организира от сдружение „Позор“ през януари и тече паралелно в София и други големи български градове.

“За първи път фестивалът ще се открие с български филм. Това е 15-ото издание на Sofia MENAR Film Festival. Българският филм е “Духът на Шехерезада“ и обединява регионите, които фестивалът представя. Кино продукцията показва живота на група хора на изкуството, избрали да творят в България, но родени в Северна Африка или Близкия изток“, казва в ефира на “Нашият ден“ Здравко Григоров, един от организаторите на събитието.

Фестивалът през годините....

“Фестивалът много се промени. В първите години филмите от тези региони бяха абсолютно непознати. В нас имаше страх, че показваме филми пред не много пълни зали. В началото се радвахме, когато имаше посещение от 20-30 човека на прожекция.

С течение на времето хората опознаха това кино, стана им близко и фестивалът изгради своята публика. Пандемията доведе голям плюс за инициативата и това е онлайн излъчването на филмите. През 2021-ва година събитието беше само онлайн, след което решихме, че ще запазим виртуалния вариант и тази година предлагаме и онлайн прожекции. Виждаме, че зрителите се увеличават неимоверно много, когато имат достъп и извън София“, посочва още той. 

Събитията в Иран…

“Тази година фокусът на фестивала е провокиран от събитията, които се случват в Иран. Акцентът е върху иранските режисьорки, които творят в или извън Иран. Ще покажем четири филма – два ирански и две коопродукции“, посочва още той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Сред режисьорите, чиито продукции са представени в рамките на фестивала са имена като Аббас Киаростами, Маджид Маджиди, Мохсен Махмалбаф, Юмит Юнал, Асгар Фархади, Анемари Джасир, Панахбархода Резаи, Хани Абу-Асад, Бахман Гобади, Реза Мир-Карими, Зиад Дуери, Еран Риклис, Дервиш Заим, Хюсейн Карабей, Сюзън Юсеф, Насер Хемир, Надир Мокнеш, Абдерахман Сисако, Реза Дормишиян, Реис Челик, Реха Ердем…
По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30
Борис Мисирков и Георги Богданов, Пътуващият паметник, 2025

Граници и общуване

Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..

публикувано на 02.05.25 в 14:10
Обща снимка на някои от участниците

Бяхме в Кубрат!

И тази година отидохме в град Кубрат, и пак ни хареса! За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" и Община Кубрат дадоха възможност на всички смешни хора от близо и далеч да покажат какво могат. Не са толкова много местата, където писатели, карикатуристи и любители на хумора и сатирата могат да се срещнат очи в очи, което прави начинанието още..

публикувано на 02.05.25 в 13:50