След София и Берлин изложбата "THE BODY / Човешкото тяло" с куратор Константин Костов се показва при голям интерес и в Прага, в Българския културен институт.
В нея участват художници – студенти, бакалаври, магистри и преподаватели от Ателието по живопис 51 в Националната художествена академия, водено от проф. Андрей Даниел. Това са Артемий Овчинков, Ванеса Велизарова, Дара Желязкова, Иво Рангелов, Анна Користашевская, Даниела Панайотова, Анджела Урумова, Илияна Христова, Лилана Игнатова, Павлинка Димова, Светослав Христов, Христина Пападолулу, Биляна Токмакчиева, Костадин Радичев, Ханко Седефчев, Александър Шиваров, Мартин Иванов и Самуил Велев.
Преподавателите в изложбата, чиито работи може види чешката публика, са проф. Андрей Даниел, проф. Иван Димов, ас. д-р Правдолюб Иванов, доц. д-р Атанас Атанасов и гл. ас. д-р Константин Костов.
Темата за човешкото тяло е от така наречените "изначални" теми в изкуството. Ето какво пише кураторът на изложбата и настоящ ръководител на Ателието Константин Костов: "Изображенията на човешкото тяло винаги са интригували, обсебвали и вдъхновявали дълга традици на изобразяване. Предизвикателството да се втурнеш в лично интерпретиране на темата е проява на безстрашие и лично обогатяване за всеки художник, а защо не открехване на нови контексти на разбиране и открити смисли за света на изкуството."
Изложбата може да се види до 27 януари 2023 г. в Българския културен институт в Прага.
Чуйте Константин Костов
Снимка – Български културен институт в Прага
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg