По време на бременност започват активно да действат определени хормони, а други са с намалена активност. Това е причината за емоционални и физически промени, които дамите изпитват в този период. Доколко е нужна психологическа помощ за бременни, родилки и жени с репродуктивни проблеми? Когато се говори за безплодие в публичното пространство, акцентът винаги пада върху медицинската проблематика и нейното решение, но не говори за необходимостта от работа с психолог.
"Ролята на психолога и терапевта може да бъде изключително ключова и да засяга най-важното, а то е отношението както към себе си, така и с другите. Ако този проблем продължи по-дълго време, след като е минала една година от опити за забременяване“, казва в "Нашият ден“ психологът Константин Милчев.
"Оказва се, че този конструкт – социална подкрепа, е проблематичен. Оказва се, че за някои е социален ресурс за справяне, но друг може да се черпи по този начин от взаимоотношенията, заради различни фактори – срам, вина, стигма и да има едно отчуждение", допълва психологът.
Някаква част от жените с репродуктивни проблеми търсят различни алтернативи за това да говорят – през създаване на общности, чрез самоподкрепа, чрез социалните мрежи.
Наблюденията на психолога показват, че можеш да попаднеш на информация, която не е най-добрата. Необходимо е задълбочено изследване на взаимоотношенията в двойката, както и трудностите, които възникват в съвместния живот като следствие от проблема.
Нужен е цялостен подход към двойките, в които има репродуктивни проблеми. Важно е те бъдат информирани, правилно насочени към медицински изследвания в областта на женското здраве. От друга страна, те трябва да получат адекватна психологическа помощ.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg