По време на бременност започват активно да действат определени хормони, а други са с намалена активност. Това е причината за емоционални и физически промени, които дамите изпитват в този период. Доколко е нужна психологическа помощ за бременни, родилки и жени с репродуктивни проблеми? Когато се говори за безплодие в публичното пространство, акцентът винаги пада върху медицинската проблематика и нейното решение, но не говори за необходимостта от работа с психолог.
"Ролята на психолога и терапевта може да бъде изключително ключова и да засяга най-важното, а то е отношението както към себе си, така и с другите. Ако този проблем продължи по-дълго време, след като е минала една година от опити за забременяване“, казва в "Нашият ден“ психологът Константин Милчев.
"Оказва се, че този конструкт – социална подкрепа, е проблематичен. Оказва се, че за някои е социален ресурс за справяне, но друг може да се черпи по този начин от взаимоотношенията, заради различни фактори – срам, вина, стигма и да има едно отчуждение", допълва психологът.
Някаква част от жените с репродуктивни проблеми търсят различни алтернативи за това да говорят – през създаване на общности, чрез самоподкрепа, чрез социалните мрежи.
Наблюденията на психолога показват, че можеш да попаднеш на информация, която не е най-добрата. Необходимо е задълбочено изследване на взаимоотношенията в двойката, както и трудностите, които възникват в съвместния живот като следствие от проблема.
Нужен е цялостен подход към двойките, в които има репродуктивни проблеми. Важно е те бъдат информирани, правилно насочени към медицински изследвания в областта на женското здраве. От друга страна, те трябва да получат адекватна психологическа помощ.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg