На днешния 20 януари по инициатива на БСП в Народното събрание е насрочена лидерска среща, на която да се обсъдят възможностите за съставяне на правителство с третия мандат.
Поканата за среща беше представена към лидерите на всички парламентарно представени формации, но три от тях отказаха разговор в такъв формат.
“Продължаваме промяната“, “Демократична България“ и “Възраждане“ биха се отзовали на двустранни срещи, но и в този случай не биха подкрепили кабинет с третия мандат.
“Нямам очаквания, че може да се състави някакъв формат на кабинет поради ясно изразените политически позиции на партиите, чиито гласове са важни, за да може да се гласува и да мине предложението за такъв, защото ние вече много време се занимаваме с това да организираме срещи, за да започват разговори“.
Това каза в интервю за БНР политологът Татяна Буруджиева.
"Моето впечатление е, че е абсолютно ясно и на партиите, а струва ми се и на гражданите, какви политики могат да се правят и какво ще срещне подкрепа в Народното събрание като предложение, ясна е същината на работата на едно правителство.
Проблемът не е в политиките и приоритетите или в онова, което в заниманията на правителството могат да се договорят партиите. Проблемът според мен е, че не биха могли да работят заедно хората в лидерството в тези партии, независимо от форматите, които се предлагат“, казва още тя в ефира на “Нашият ден“.
ГЕРБ
“ГЕРБ предложи едно максимално политически отдалечено правителство на непартийни хора и фигури. Въпреки уважението, което беше изказано към министър-председателя, пак от всички политически партии, позицията беше, че не може да се работи заедно с тях. Не е въпросът да се събират на разговори, от тях вече нищо не може да се очаква“, посочва още тя.
Защо бившите коалиционни партньори отказват да отидат на лидерската среща?
“Според мен това е резултат от начина, по който се избра председател на Народното събрание. Тогава реакцията на “Продължаваме промяната“ беше много остра и според мен те нямат вече доверие в своите партньори“, казва още тя и пояснява:
“Истината е, че предишното коалиционно правителство с БСП беше най-стабилният им партньор, който със сигурност нямаше да разруши властта на това правителство. Има едно разочарованието от факта, че между тях някак не е съгласувано. “Продължаваме промяната“ преживяват своята коалиционност, въпреки че липсва правителство. За тях сякаш отношенията между партиите, които бяха в коалиция в правителството, някак естествено трябваше да продължат, но единствено и по отношение на властта, а не на електоралното участие в изборите“.
“Помним, че “Демократична България“ искаха заедно да участват в изборите. И ако от страна на ДБ това партньорство продължава, явно по начина, по който “Продължаваме промяната“ си представят, че трябва да протичат тези взаимоотношения, с БСП не е така, и те много ясно го показаха при избора на председател на Народното събрание. Те биха приели подкрепа от БСП, но по никакъв начин не биха си партнирали повече с БСП на равна основа“, казва още тя.
ДПС
“Партията се държи и в това Народно събрание, и от две години насам в цялата тази въртележка на избори, Народни събрания, пропадане на мандати и отново избори, доста спокойно, така че е възможно, ако БСП предложи правителство, те биха могли да го подкрепят в зависимост от неговия формат, ако не е съвсем партиен. Но тези две партии не биха могли да бъдат сериозни и отговорни партньори в едно правителство. Те могат заедно да гласуват и да се подкрепят в някакви политики, но не виждам общо управленско бъдеще“, казва още тя.
Точен ли беше изборът на държавния глава?
“Предполагам, че действията на държавния глава са целенасочени. Нямам емпирична база данни за това, но не ми се иска да мисля, че българският държавен глава върши действия, които не са обмислени и целенасочени“, посочва още Буруджиева.
Според нея, въпреки че “много се приказва, че единственото възможно правителство е от “Демократична България“, такова нямаше как да мине, защото нито ДПС, нито ГЕРБ изразиха желание да го подкрепят“.
“Връщаме се към една моя стара теза, още преди първия мандат, че ако не мине първият мандат, взаимоотношенията и гласовете и омразите в този парламент са така разположени, че няма да може да мине нито един друг мандат.
Президентът, от една страна, нямаше на кой да даде мандата, за да може да оправдае пред българските граждани, че той истински има желание да се състави правителство. От друга страна, не се направи достатъчното и необходимото, включително от президента, за да има правителство в първите два мандата. Там е силата на тези иначе много слаби правителства, състоящи се от три-четири или пет коалиционни партньора, все пак по-големите партии да поемат политическата отговорност“, посочва още тя.
Какво да очакваме от комисията по случая NEXO?
“Много бихме могли да разсъждаваме върху това кога се появяват грандиозните скандали в политиката, в момента има няколко, които текат. Днес ще се развива единият от тях. Всички тези скандали някак са свързани с външни фактори. Имаме намесени външните ни партньори поне в два от тези скандали. Струва ми се, че точно поради това, трудно можем да търсим тежки зли намерения в България. Можем да си представим, че някоя от политическите сили се е договорила и с разследващи комисии по отношение на оръжието, и с тези, които разследват криптовалутата, тези над 10 прокурори в САЩ, но трудно бихме могли да повярваме в подобни теории на конспирациите“, казва още тя в интервю за БНР и посочва:
По-скоро трябва да си признаем, че в България толкова често има избори, че нищо няма как да се случи в извънпредизборна обстановка."
Чуйте разговора в звуковия файл.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg