"КГБ. Истинската история на съветските тайни служби" на френския журналист Бернар Льоконт вече може да се прочете на български език – един разказ за терор, пропаганда, дезинформация, вътрешен и външен шпионаж.
Тайните служби – машината за контрол на СССР и Русия – тогава и днес.
Разговор в "Мрежата" с Гриша Атанасов, преводач на книгата, преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски" и водещ на предаването "Книги завинаги" по "Алма Матер".
Светът на измамата
"Истинската история на съветските тайни служби" може да прозвучи на пръв поглед малко гръмко, защото това не е цялостна хронологична история на тайните служби. Това са 16 епизода и всеки един от тях може да се превърне в шпионки трилър, но същевременно тези епизоди са разказани много документирано, много подробно, много проверено. Бернар Льоконт казва в самия предговор, че е много трудно да се пише за съветските тайни служби, защото много документи не са достъпни и защото става дума за един свят на измамата, на фалшивата информация, на лъжата . Той казва, че всяко нещо, което е написал, е проверено, засечено от множество източници и по много начини. И си личи, че е точно така."
Държава в държавата
"Точно това доказват тези 16 епизода. Още от раждането на ЧК, от времената на Дзержински и Ленин, от времето на борбата с враговете на народа проличава, че ЧК ще бъде не просто инструмент на Комунистическата партия, както смятахме, а ще бъде една много голяма самостоятелна сила, която ще управлява, в известен смисъл, през цялата история на СССР до неговото разпадане."
Феликс Дзержински: "Ние ще съберем непоколебими другари, без угризения, готови да се жертват за спасението на революцията"
"В това изречение на Дзержински вярно е само "без угризения", поне това доказва Бернар Льоконт. Това са истини, които нашето поколение откри малко късно. "Без угризение" означава поръчкови убийства, означава кражби, оргии, грабежи… Всичко това го има тук още от зараждането на тези тайни служби."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Николета Атанасова, БНР
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg