Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Контрастите на Кирил Иванов

4
Горичка - Кирил Иванов
Снимка: vazrazdane-gallery.com

Крехкото равновесие на красотата в природата, режисирано от хората и времето, е вдъхновението за пейзажите на младия пловдивски художник Кирил Иванов.  

Изложбата "Контрастите на пейзажа” се открива на 24 януари в 18 часа в галерия "Възраждане” в Пловдив.

"Изложбата е много интересна. Бих могла да я разделя на две части. Половината картини са чисто пейзажни и са направени филигранно, с много любов, с много нежно отношение към природата. С една поезия, която е втъкана в живописта и картините са като едни бисери. 

И втората половина на изложбата, пак природата и пейзажни пространства, но вече съществува намесата на човека. Примерно една грозна ламаринена постройка насред поляна, грозни мрежи опънати", споделя в  "Нашият ден" галеристката Краси Алексиева.

Пейзажите на младия творец се отличават с една изискана красота, с деликатност на изразните средства – все неща, трудно постижими и рядко срещано в съвременната българска живопис. Неслучайно го наричат "поет на забравените български селища". 

"В това грозно време, когато се случват такива нещо по света, когато и в България виждаме как се израждат много идеи и позиции, как има мизерия за много хора, красотата е едно спасение. Един поглед върху нещо красиво донася някаква радост в душата“, допълва Краси Алексиева.

Картините на Кирил Иванов ще може да бъдат изложени в галерия "Възраждане" до 14 февруари.  

Повече чуйте в звуковия файл.


Кирил Иванов е роден през 1980 г. в град Пловдив. През 1994 – 99 г. завършва “СХУ за сценични кадри” – специалност театрална живопис и бутафория – гр. Пловдив. През 1999 – 2003 г. завършва Бакалавър – Педагогика по обучението на изобразителното изкуство – специалност живопис АМТИИ – гр. Пловдив, през 2001 – 2005 г. магистратура – Църковна живопис, АМТИИ – гр. Пловдив, през 2007 – 2008 г. Магистратура – Живопис, АМТИИ – гр. Пловдив. Има осъществени 10 самостоятелни изложби и множество участия в съвместни и общи такива. Награди: 2005 г. - Награда на фондация “Атанас Кръстев – Начо Културата” 2011 г. - Пленер Пловдив 31 март - Първа награда 2017 г. - Награда за млад автор на ДПХ – Пловдив

Снимки –  галерия "Възраждане” 
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27