Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Атанас Димитров

Атанас Димитров
Снимка: личен архив

"С усилия и желание можеш да разбереш всичко и да се справиш с всичко", казва Атанас Димитров. Той е ученик в 12 клас в Софийската математическа гимназия, запален е по точните науки. Носител на стипендия на фондация "Еврика", има и медали от международни олимпиади. Обича Варна, градът, с който се чувства свързан и се надява един ден да се върне да живее там.

За себе си Атанас Димитров казва, че май досега не му се е налагало да избира между математиката и информатиката. Просто защото при него нещата се получават естествено, с лекота, без предварителни планове и големи амбиции, защото в точните науки го води естественото любопитство  към света.

"Миналата година бях в Националния отбор по информатика на България и представих страната ни на състезание в Индонезия – на Международната олимпиада по информатика, където се справих прилично и взех сребърен медал“, разказва Атанас Димитров лаконично. Питам го каква е ролята на учителите в живота му – дали е имал добри преподаватели, които са поощрявали любопитството му.

"Мога да кажа, че съм имал добри учители, и че имам в момента също имам такива учители", отговаря той и разказва, че парадоксално, но в момента най-любимите му преподаватели не са само онези по точни науки, но и учителите му по английски език и по философия. Самият той има опит като преподавател, защото в момента води школа към училището и познава онзи момент, в който по-малките деца разбират и най-сложните задачи.

Карам Атанас Димитров да помисли защо у нас липсват добри комуникатори на науката, защо не са никак много онези учени, които могат увлекателно и разбираемо да представят научни проблеми пред публиката и да увлекат младите хора. И защо в същото време част от хората са по-склонни да вярват на конспиративни теории и кое налага в 21-ви век отново да доказваме, че Земята не е плоска. А Атанас се усмихва и отговаря, че "някои идеи в 21 век звучат доста, доста странно и не са базирани на реалността".

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Атанас Димитров

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32