Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Антоний Арнаудов: До края на 1963 г. англоезични песни не се излъчваха по нашето радио

На вчерашния 25 януари се навършиха 88 години от създаването на БНР и по традиция годишнината беше отбелязана с тържествена церемония по връчване на Годишните награди и на голямата награда "Сирак Скитник".

Винаги съм бил свързан с радиото. Аз слушам Радио София от средата на 50-те години“, казва Антоний Арнаудов, музикален експерт, бивш сътрудник на БНР и автор на книгата "Наричаха ги Бийтълс" в ефира на “Нашият ден“.

“До към края на 1963 г. Радио София не излъчваше англоезични вокални изпълнения. Изключения бяха няколко песни, изпълнени от един голям американски певец и артист – Хари Белафонте. Излъчваше се обаче много италианска музика и френски изпълнители.

До 1964 г. БНР не излъчваше песни на “Бийтълс“, но от 1964 нещата сякаш се отпушиха и даже през 1965 г. беше публикувана на вълните на радиото една класация, в която намериха място няколко песни, изпълнени от “Бийтълс“, впоследствие нещата ставаха все по-отворени. И Радио София, което беше БНР в онези времена, излъчваше без притеснение песни на “Бийтълс“, въпреки че много други медии говореха доста против групата.

Българската телевизия, която по-късно прерасна в Българска национална телевизия, излъчи първия кадър с “Бийтълс“ чак през пролетта на 1979 г.“, посочва още той.

Българската продукция…

“Тя масово биваше излъчвана по Радио София. 60-те години беше златното десетилетие на българската музика. Тогава се появиха и българските групи по образец на “Бийтълс“ като “Бандараците“, след това “Сребърните гривни“ и много други. Тогава Георги Минчев започна своя път“, казва Анатолий Арнаудов пред БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елмира Нешева

За живота в Розовата къща без стигма

"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..

публикувано на 27.11.25 в 13:25

На България са нужни спешни мерки в климатичната адаптация

Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..

публикувано на 27.11.25 в 09:38
Покана за изложбата

Новата експозиция в НВИМ показва войната през гледната точка на творците

На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..

публикувано на 27.11.25 в 08:21

Социалните мрежи и децата: нуждата от регулация според д-р Кайрякова

През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..

обновено на 26.11.25 в 14:12

Адв. д-р Мария Петрова: Няма риск решение за ТЕЛК, което е влязло в сила, да бъде обжалвано

На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров.  Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..

публикувано на 26.11.25 в 11:43