Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Костадин Костадинов

Съхранението на енергията е важен елемент от чистия преход

За липсата на национална политика за научни изследвания

Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Насърчаването на високи постижения в иновациите при трансформиране на въглищни региони към неутрални по отношение на климата и как увредени терени се рекултивират вследствие на експлоатацията на открити рудници. Това е трансграничен проект, в който участват Гърция, България и Румъния. Как това е решено в Гърция, в "Нашият ден“ коментира проф. д-р инж. Костадин Костадинов – български учен, професор по роботика и мехатроника в Института по механика към Българската академия на науките.

"Румъния, Гърция и България изпълняват проект, в който участват три въглищни района, които трябва да се трансформират в екологично чисти и енергийно независими райони“, казва проф. Костадинов.

Акцентът пода върху три основни момента – енергийна ефективност, слънчева енергия и запазване на енергията в различни инструменти.

Ще бъдат генерирани 30 иновационни проекта, по 10 от всяка страна, които ще бъдат оценени от вътрешни оценители и ще бъдат предложени на регионалните и националните власти за финансиране и изпълнение. Като резултат се очаква обликът на тези региони да се промени.

Южната ни съседка притежава огромен брой фотоволтаични системи, но заедно с това страната вече присъства на европейската карта на мащабните водородни проекти с проект, който гръцкото правителство финансира в област Западна Македония.

"Ако бяхме сравними в седма рамкова програма, то в програма "Хоризонт 2020" Гърция ни превъзхожда с 10 пъти повече проекти и средства, които са спечелили, които са над 1 млрд. и 300 млн. евро", допълва проф. Костадинов.

Според него липсата на национална политика за научни изследвания е причината България да изостава сериозно.

"Съхранението на енергията е важен елемент в прехода, но той трябва да се извършва по един от тези известни начини – с водород, с ВЕЦ и с други начини за използване на енергията“, казва още проф. Костадинов.

Чуйте подробности в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54