Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въображаемият свят на Галина Николова

Поетесата Галина Николова представя новата си стихосбирка "Въображаеми градини". Книгата излиза след десетгодишна пауза от нейните предишни работи. Тя е разделена на три части – "Зима", "Дъщеря" и "Утеха". 

Събитието е на 30 януари от 19.30  на бар-сцената на "Топлоцентрала".

"Трябваше ми време да си припомня как да бъда милостива към себе си. Имаме нужда в съвременния свят от това, за да можем да бъдем милостиви към другите, първо, трябва да бъдем такива към себе си – казва Галина Николова – "Въображаеми градини" е петата ми книга, в периода, в който книгата не излизаше, аз много се страхувах, че вече не мога да пиша. Преболедуването от Covid и пост-Covid ми помогна да се върна към себе си и в крайна сметка книгата се случи много бързо след това натрупване и подготовка."

В раздела "Дъщеря" Галина Николова създава стихове, посветени на майчинството и новата доза страхове и утехи, които се появяват с него. "Беше ми интересно как един човек, който е чисто нов, преживява света, това беше изключително поучително за мен. – казва тя – Да станеш родител и да се завърнеш към себе си има много общи неща. Ние ставаме все по-големи, все по-уязвими и все по-силни едновременно с родителството."

"Много хора ми писаха как са усетили лично всичко в книгата, как ги е докоснало то и ми пращаха откъси, и всички тези текстове бяха много различни. Така че хората може би и имат нужда да чуят тези страхове и да разберат, че не са толкова сами в начина, по който се чувстват или преживяват някакво изпитание. Ние сме свързани."

Според самата поетеса процесът на избиране на верните думи е наистина много интересен. "Има текстове, които идват при мен напълно готови, има такива, които са малко редактирани, и такива, които от много дълги станаха много кратки. Изборът на точната дума идва, когато се появява точното чувство. Вероятно има и доза умение и умелост, която се създава с практиката, но в същото време има и нещо в мен, което пише." – обяснява тя.

Чуйте разговора от звуковия файл.

Галина Николова е родена през 1978 г. в Тервел. Завършва културология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", а по-късно като стипендиант на "Фулбрайт" завършва и управление на организационната промяна в The New School University в Ню Йорк. През 2000 г. с конкурс на Свободно поетическо общество излиза първата ѝ книга "Минавам“. С нея Николова печели наградата на публиката на ХХVI Национална конференция на студентите литературни творци в Шумен. Следват "Отстрани“ (2004) и "От другата страна“ (2010). 

След завръщането си от Америка, където живее две години, тя издава "Азбука на завръщането“. Нейни произведения са включени в немския каталог на българската култура "Donumenta“ (2005), както и в немската антология на българската поезия "Balkanische Alphabete: Bulgarien“ (2008). Стиховете ѝ са превеждани на унгарски, словашки, хърватски, италиански, немски и английски език.

Снимки – изд. ДА и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната си инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36
Марта Радева

Марта Радева: Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята

За хората от последните вагони, за училището като единствен свят и неочакваното завръщане към детските мечти – разговор с Марта Радева , автор на книгата с разкази "Човекът от последния вагон" . За Марта Радева осъществяването е най-важният човешки стремеж. " Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята . Преди човек да я открие,..

публикувано на 24.04.24 в 09:15

Български художник преобразява базилика в Брюксел

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" ви срещаме с човек, който в момента сбъдва своя голяма мечта. Това е Диан Костов, чиято изложба-инсталация с образи от Библията "Кръстопът – цената на избора" може да бъде видяна в базиликата "Сакре Кьор" в Брюксел това лято между 15-и юни и 18-и август. Диан Костов е завършил..

обновено на 24.04.24 в 09:11

Уличният фестивал "6Fest" в Пловдив за 14-и път

Предстои 14-ото издание на Фестивала за улични изкуства "ШестФест" (6Fest) в Пловдив. Той ще продължи 6 дни с две програми – основна с улични изкуства и паралелна градска програма.  Датите са 27 и 28 април, както и от 9 до 12 май. Входът е свободен, а основнoто място ще бъде площад "Централен" в Пловдив . Сред събитията се откроява третото..

публикувано на 24.04.24 в 08:55