Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Коста Костов

Преди да говорим за кислорода, нека осигурим кислородни концентратори

На крачка сме от реимбурсирането на кислородните концентратори за домашна употреба

проф. д-р Коста Костов
Снимка: Личен архив

Доколко когато говорим за кислородотерапията, трябва да разграничим, че кислородните концентратори са медицински изделия и могат ли те да преминат към списъка за помощните средства? Ако не могат, как се осъществява проследяването и самата кислородотерапията в домашни условия, това коментира в "Нашият ден“ д-р Коста Костов, професор по белодробни болести и консултант на УМБАЛ “Света Анна”.

Той посочва, че болните с дихателна недостатъчност са в неравностойно положение. Те самите премиват през ТЕЛК периодично и получават съответната степен на инвалидност. Всеки един от тях се нуждае от кислороден концентратор. Защото – да, концентраторите не са бастуни, не са колички, но в същност са. Защото без тази количка, без този бастун, наречен кислороден концентратор, пациентът не може да се придвижи, защото има тежка дихателна недостатъчност и физически дефицит.

"За съжаление кислородът не е в кислородния концентратор. Той не съдържа кислород. В този смисъл за мен е крайно неудачно и крайно необяснимо да разделяме кислорода, който се осигурява чрез концентратора на пациента, да отделяме това немедикаментозно средство от апарата, в случая кислородният концентратор, който го осигурява“, допълва проф. Костов.

Според него алгоритми, препоръки, направления и всякакви ръководства, които се ползват при използване на кислород в домашни условия, съществуват и всеки един пулмолог е длъжен да ги познава.

"Когато сме на крачка от реимбурсирането и има искане от НЗОК, да се дадат необходимите критерии. Не бива да бягаме в терминологични обяснение, как това е медицинско изделие, как това не е помощно средство. Как тук става въпрос за немедикаментозно лечение и че това е опасно“, казва още пулмологът.

Според него претенциите на Българското дружество по белодробни болести, че кислородът е немедикаментозно средство и по тази причина, то не може да бъде медицинско изделие, са неоснователни.

"Преди да говорим за кислорода, ние трябва да осигурим апарата, през който да се подава. Този въпрос стои и една крача е необходима това да се случи. После ще говорим какви са критериите и как трябва да се използва“, твърди проф. Костов.

Целият разговор с проф. д-р Коста Костов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35